Του Βασίλη Διαμαντάκη

Οι Γουόριορς στο ντέρμπι των ντέρμπι της χρονιάς έπαιξαν για την ιστορία τους και όχι μόνο, νικώντας μέσα παρακαλώ στο Σαν Αντόνιο με 92-86 τους Σπερς,  υποχρεώνοντάς τους ταυτόχρονα, στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους φέτος στο πρωτάθλημα.

Έφτασαν τις 72 νίκες-10 ήττες, ισοφάρισαν το ρεκόρ των Μπουλς της περιόδου 1995-1996 και στον τελευταίο αγώνα τους απέναντι στους Γκρίζλις ετοιμάζονται για την πιο λαμπρή σελίδα στην ιστορία της ομάδας τους και ολόκληρου του ΝΒΑ.Να πετύχουν δηλαδή 73 νίκες-9 ήττες.Σημειωτέον, αυτή ήταν η 34η φετινή εκτός έδρας νίκη του Γκόλντεν Στέιτ επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Τεράστιος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο διαπλανητικός Stephen Curry, που σταμάτησε στους 37 πόντους με 9/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τους Klay Thompson με 14 πόντους με 6/14 σουτ και Draymond Green 11 πόντους να είναι οι μοναδικοί άλλοι παίκτες των πρωταθλητών με διψήφιο αριθμο πόντων.

Για τους Σπερς που παρατάχθηκαν χωρίς τον Tim Duncan ο οποίος ξεκουράστηκε, ξεχώρισαν ο LaMarcus Aldridge με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Kawhi Leonard με 20 πόντους,13 ριμπάουντ και 5 ασίσ.

Τα Σπιρούνια κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με το φτωχό για τα δεδομένα του ΝΒΑ 19-14, αλλά ξέφυγαν με 25-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το Γκόλντεν Στέιτ όμως να καταφέρνει να ισορροπεί το παιχνίδι και να ισοφαρίζει σε 35-35 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο ρυθμός του αγώνα θα άλλαζε κατακόρυφα. Και αυτό ευνοησε ξεκάθαρα τους πρωταθλητές. Με τις επιθέσεις να εκδηλώνονται πιο γρήγορα και τις κατοχές να αυξάνονται, οι Γουόριορς έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι μόλις με 62-61, ωστόσο ήταν φανερό πως αν επέβαλλαν λίγο το παιχνίδι τους θα είχαν πλεονέκτημα.

Και αυτό επιβεβαιώθηκε με τον πιο χειροπιαστό τρόπο στην τέταρτη περίοδο, όταν οι πρωταθλητές είχαν πλέον επιβάλλει για τα καλά τον ρυθμό τους, ξεφεύγοντας με 83-73 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας τελικά έστω και πολύ δύσκολα στην νίκη με το τελικό 92-86.Πλέον μένει μόνο ένα βήμα για την μυθική υπέρβασή τους.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/pa2ufOSZIHE» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>