Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ήταν το ντέρμπι που περίμενε να δει ολόκληρος ο πλανήτης. Το Σαν Αντόνιο όμως ήταν αποφασισμένο να δώσει τις καλύτερες απαντήσεις. Η καλύτερη άμυνα απέναντι στην καλύτερη επίθεση σε ολόκληρο το ΝΒΑ. Οι Σπερς το επιβεβαίωσαν μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο απέναντι και στους πρωταθλητές Γουόριορς, καταπίνοντάς τους με το απίστευτο σκορ για τα δεδομένα του πρωταθλήματος: 87-79.

Το Γκόλντεν Στέιτ παρατάχθηκε για άλλο ένα παιχνίδι χωρίς τους τραυματίες Iguodala, Bogut και Ezeli, που σίγουρα θα του έδιναν αρκετές βοήθειες.

Ηγέτες των Σπερς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι οι Aldridge και Leonard, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι είναι οι επόμενοι ηγέτες στα προσεχή χρόνια για το Σαν Αντόνιο. O Aldridge είχε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, και ο Leonard 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Boris Diaw με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε ερχόμενος από τον πάγκο και ο Danny Green με 10 πόντους.

Για τους Γουόριορς o Klay Thompson είχε 15 πόντους, αλλά εκτός τόπου και χρόνου με 6/14 δίποντα και 1/7 τρίποντα και ο Stephen Curry τραγικός με 14 πόντους με 3/6 δίποντα και 1/12 τρίποντα, ναι ναι καλά διαβάσατε, με τον Draymond Green να τους ακολουθεί με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές με αποτέλεσμα το τέλος της πρώτης περιόδου να βρει τους Γουόριορς να προηγούνται με 18-17.Στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο, τα πράγματα θα βελτιωνόντουσαν. Έτσι οι Σπερς κατάφεραν χάρη στην επιμονή τους να χτίσουν μία διαφορά 11 πόντων 43-32, με το Γκόλντεν Στέιτ να καταφέρνει να μειώσει σε 43-37 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι θα συνεχιζόταν, με τους πρωταθλητές να καταφέρνουν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-4 να ισοφαρίσουν σε 55-55 με το μοναδικό τρίποντο του Curry σε ολόκληρο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο ισόπαλες με 65-65. Όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ένα φινάλε-θρίλερ. Τελικά όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

Γιατί στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο το Σαν Αντόνιο απέδειξε γιατί δικαιωματικά έχει την καλύτερη άμυνα σε ολόκληρο το ΝΒΑ φέτος χτίζοντας μία διαφορά 5 πόντων, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-79.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/FhISNvFlWQA» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>