Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάνει τα αδύνατα δυνατά σε κάθε παιχνίδι, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου αρκετό πια. Παρόλα αυτά ήταν εντυπωσιακός και πάλι έχοντας 22 πόντους, 10/18 σουτ, 2/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 35′, αλλά το Κλίβελαντ ήταν καταιγιστικό συντρίβοντας το Μιλγουόκι με 109-80.

Η μόνη βοήθεια που πήρε ήταν από τον Jabari Parker (19 πόντοι). Με τον Kris Middleton πάλι στον πάγκο, το Μιλγουόκι έδειχνε πάλι να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα πέρα από τα προφανή αμυντικά κενά. Κάπως έτσι η δεύτερη ήττα ήρθε νομοτελειακά απέναντι στους καυτούς Καβαλίερς.

Το Κλίβελαντ δεν χρειάστηκε καν από τον LeBron James με τους 17 πόντους του, 7/9 σουτ, 9 ασίστ να παίξει σε υψηλό επίπεδο προκειμένου να νικήσει το Mιλγουόκι για πέμπτη φορά στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις τους. Ο J.R. Smith είχε 21 πόντους με 7/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ο Kevin Love είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ για τους Καβαλίερς που ξέφυγαν από το 19′ με 50-28 και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 24 ολόκληρων πόντων 43-67.

Οι Καβαλίερς είχαν 12/18 τρίποντα παρακαλώ μετά από 24′.Το ματς έμοιαζε ήδη τελειωμένο από εκείνο το σημείο.Οι Καβαλίερς ανέβασαν την διαφορά μέχρι το +29 68-97 στο 38′ και την διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα φτάνωντας σε μια εντυπωσιακή επικράτηση με το 109-80.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/2Fi2bmq_IBs» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>