Του Βασίλη Διαμαντάκη

Το Μιλγουόκι μπορεί να έχασε οριστικά για φέτος τα πλέι-οφ αλλά επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες εναντίον του Φίνιξ με το 105-94.

Ο Greek Freak όπως είναι το προσωνύμιο του δεν βρέθηκε και στην καλύτερη βραδιά του. Όχι ότι ήταν κακός, αλλά φορτώθηκε από νωρίς με τα φάουλ, έπαιξε σχετικά λίγο 32′ και δεν ήταν ο γνωστός επιθετικός Γιάννης που είδαμε τις εβδομάδες που ακολούθησαν μετά το All-Star Game.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 2/5 σουτ 1/1 τρίποντο, 3/8 ελεύθερες βολές, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 2 λάθη, ωστόσο παρά την μικρή συγκομιδή του, βοήθησε κι αυτός το Mιλγουόκι να κλείσει το ματς με επιμέρους 9-2 και να φτάσει στη νίκη. Αυτός που καθάρισε το παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος όλων Khris Middleton, ο οποίος πέτυχε 17 από τους 26 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε το καθοριστικό τρίποντο που έκανε το σκορ 101-94 με 1» να απομένουν για το τέλος.

Πολύ καλός ήταν επίσης ο Jabari Parker με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα ενώ μεγάλη βοήθεια προσέφεραν ερχόμενοι από τον πάγκο και οι John Henson 10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 τάπες, Tyler Ennis 12 πόντοι. Γενικά οι Μπάκς είχαν πολλές λύσεις στην επίθεση, καταφέρνοντας να ελέγξουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι δεν ξέφυγαν ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους 92-84 στο 43′.

O P.J. Tucker με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ο Alex Len με 17 πόντους 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για το ηττημένο Φίνιξ ενώ ο Brandon Knight είχε 17 πόντους με 5/16 σουτ στο πρώτο του παιχνίδι ως αντίπαλος στην παλαιά του ομάδα το Mιλγουόκι, μετά την ανταλλαγή του το 2015.