Του Βασίλη Διαμαντάκη

Πριν από 21 ολόκληρα χρόνια, την σεζόν 1994-95, ο μέγιστος προπονητής Rudy Tomjanovic είχε πει μετά το δεύτερο σερί πρωτάθλημα των Χιούστον Ρόκετς του Hakeem Olajuwon ότι » δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάς την καρδιά του πρωταθλητή «.

Οι πρωταθλητές Γουόριορς είναι εδώ όσο ποτέ άλλοτε τις τελευταίες ημέρες. Παρότι βρέθηκαν σχεδόν στο καναβάτσο με το σκορ 3-1 εναντίον τους κατάφεραν να γυρίσουν από τους τελικούς της Δύσης εντυπωσιακά. Νίκησαν στον έκτο αγώνα της σειράς τους Θάντερ μέσα στην καυτή έδρα τους με 108-101 ισοφαρίζοντας σε 3-3 την συγκλονιστική σειρά μεταξύ τους και πάνε στην έδρα τους όλα για όλα στον έβδομο και τελευταίο αγώνα.

Οι πρωταθλητές ήταν με την πλάτη κυριολεκτικά στον τοίχο και πάλι. Βρέθηκαν στο ξεκίνημα πίσω με 13 πόντους, ενώ ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο πίσω με 8 πόντους. Ένας αγώνας που είχε έναν τεράστιο πρωταγωνιστή και μόνο. Τον αδιανόητο Klay Thompson, ο οποίος πέτυχε 41 ολόκληρους πόντους 19 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο με 11/18 τρίποντα που συνιστά ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία των πλέι-οφ στο ΝΒΑ. Ο Stephen Curry με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ ήταν ξανά μαγικός για να σφραγίσει την νίκη των Γουόριορς με δύο τεράστια τρίποντα και ένα μοναδικό λέι-απ.

To Γκόλντεν Στέιτ αποφάσισε να ζήσει και να πεθάνει με τον τρόπο που παίζει αυτά τα δύο τελευταία χρόνια από το καλοκαίρι του 2014 και μετά. Με τα τρίποντα με τα οποίο και κέρδισε τον αγώνα. Και δικαιώθηκε, τελειώνοντας με 21/44 τρίποντα και 15/43 δίποντα, με τον Draymond Green 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Απο την άλλη οι Θάντερ είχαν πάλι μόνο τους δύο ηγέτες τους. Kevin Durant και Russell Westbrook. Ο Durant ειχε 29 πόντους, αλλά με 10/31 σουτ και ο Westbrook 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ, αλλά με 10/27 σουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι που οι Θάντερ κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 9-0 να ξεφύγουν με 18-12, με τους Γουόριορς να μειώνουν σε 23-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Οκλαχόμα με ένα σερί 6-0 ξέφυγε και πάλι με 9 πόντους 29-20.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον ήδη πάρει φόρα, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 12 πόντους 33-21, ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στους 13 πόντους 41-28. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο τεράστιος από κάθε άποψη Thompson και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 4 πόντους 44-40, με την Oκλαχόμα να πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενη με 53-48.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν και πάλι ο Thompson που με δύο σερί τρίποντα θα έπαιρνε το Γκόλντεν Στέιτ στην πλάτη του, βοηθώντας το να περάσει μπροστά με 54-53, ενώ λίγο αργότερα οι Γουόριορς προηγήθηκαν με 59-57 και 62-61. Η απάντηση των Θάντερ ήταν όμως άμεση και με τους Durant και Westbrook να σκοράρουν συνεχώς πέρασαν μπροστά με 70-64. Κι αν ο Curry κατάφερε με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους να μειώσει σε 74-73, οι γηπεδούχοι έκλεισαν με επιμέρους σκορ 9-2, έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων 83-75. Το παιχνίδι όμως είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Thompson να σημειώνει τους 14 από τους πρώτους 17 πόντους των Γουόριορς με 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο και να μειώνει σχεδόν μόνος του σε 96-92. Ήταν όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Curry που θα έφερναν το ματς στα ίσα 99-99 και ένα λέι-απ του Iguodala που έκανε το σκορ 101-101, για να έρθει ακολούθως πάλι ο Thompson με τρίποντο να δώσει προβάδισμα με 104-101 στους Γουόριορς. Ακολούθησαν πολλά συνεχόμενα λάθη της Oκλαχόμα ένα απίστευτο λέι-απ του Curry μπροστά στον Ibaka και άλλες δύο βολές του Thompson και έτσι οι Γουόριορς πήραν τον αγώνα με ένα σερί 9-0 και το τελικό σκορ στο 108-101.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/GXJJRt-DgZU» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>