H Ξάνθη, ο Λεβαδειακός, ο Αστέρας, ο Άρης και ο Κισσαμικός εξασφάλισαν την Τρίτη (13/12) την πρόκρισή τους στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισαν την Τρίτη Κισσαμικός και Λεβαδειακός. Και αν οι γηπεδούχοι είχαν το «εισιτήριο στα χέρια» μετά το εμφαντικό 3-0 επί του Πανιωνίου, οι Βοιωτοί το «σφράγισαν» μετά το 1-1 που απέσπασαν στο Μάλεμε, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους «κυανέρυθρους».

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 2′ ο Βασιλείου έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη από πάσα του Μάντζιου. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, οι Βοιωτοί κέρδισαν πέναλτι όταν σε μαρκάρισμα του Αντωνιάδη στον Βασιλείου ο Σωτηριάδης έδειξε την «άσπρη βούλα».

Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε διατηρώντας το 0-0. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, οκτώ λεπτά αργότερα ο Βλάχος με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ από τα πλάγια άνοιξε το σκορ για τους Κρήτες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ, καθώς στο 50ό λεπτό και έπειτα από λάθος του Σεληνιωτάκη, ο Γιακουμάκης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το… γόνατο, ισοφαρίζοντας για τον Λεβαδειακό. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Κισσαμικός κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου και οι Βοιωτοί τη δεύτερη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Άρης έμεινε στο 0-0 με τη Βέροια, η Ξάνθη στο 1-1 με τον Αγροτικό, ενώ ο Αστέρας πέρασε νικηφόρα (4-1) από την έδρα του Αιγινιακού.

Δείτε τα αποτελέσματα, τις βαθμολογίες αλλά και το πρόγραμμα των επόμενων δύο ημερών: