Είχε λείψει από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014, σιγά μην έλειπε κι από δεύτερη σερί μεγάλη διοργάνωση! Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε και στο δεύτερο ματς, δύο φορές και το 2-2 της Σουηδίας με τη Δανία έφερε την πρόκριση στην πρώτη για τα τελικά του Euro 2016.

Μέχρι και το πρώτο ματς των δύο ομάδων, το περασμένο Σάββατο (14/11), ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε βρει ποτέ δίχτυα απέναντι στους Δανούς και μάλιστα δεν τους είχε νικήσει, σε έξι αναμετρήσεις! Το ρόδι όμως έσπασε εκείνη τη μέρα και χθές το βράδυ (Τετάρτη 17/11), το… έργο ολοκληρώθηκε!

Αγωνιστικά, οι Δανοί ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, έχοντας τον «αέρα» του εκτός έδρας γκολ ( 2-1)από τον πρώτο αγώνα . Στο 9ο λεπτό έφτασαν μία «ανάσα» από το 1-0, ωστόσο ο Κάλστρομ έκανε σωτήρια επέμβαση στην κεφαλιά του Ντελέινι, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι για να αποσοβήσει τον κίνδυνο!

Δέκα λεπτά μετά, ο Ζλάταν «μίλησε»! Το κόρνερ εκτελέστηκε, οι αμυντικοί μάρακαραν τους πάντες εκτός τον Ιμπραΐμοβιτς κι εκείνος με ένα… ύπουλο πλασέ, βρήκε δίχτυα για το 0-1

Η Δανία προσπάθησε να απαντήσει όμως ο Ίσακσον αυτή τη φορά δήλωσε «παρών», αποκρούοντας την εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν (31′).

Από εκεί και πέρα το ματς θύμισε εικόνα προ λίγων βραδιών, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να προσπαθούν να βρουν το γκολ.

Στο 72′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Έρικσεν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λάρσον κι ο Ίσακσον ενστικτωδώς απομάκρυνε για να σημάνει το τέλος του συναγερμού.

Λίγα λεπτά μετά όμως, ο Ίμπρα πήρε και πάλι το «όπλο» του. Χάρη σε μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του και την έφερε ακόμα πιο κοντά στα τελικά της Γαλλίας!

Από εκεί και πέρα οι Σουηδοί έδειξαν… αυτοκτονικές τάσεις κι έδωσαν το δικαίωμα στη Δανία να ισοφαρίσει σε 2-2 (Πόουλσεν 81′, Βέστεργκααρντ 90′), αλλά η πρόκριση ήταν ήδη καπαρωμένη!

Έτσι, Σουηδία με συνολικό σκορ 4-3, πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στο Euro της Γαλλίας