O Oλυμπιακός κέρδισε δίκαια το ντέρμπι των «αιωνίων» με 3-1, καθώς ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον στέρεψαν οι δικαιολογίες για τους «πράσινους»!

Του Βαγγέλη Σπυράκη

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του αποψινού ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», επικρατώντας με 3-1, σαφώς πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το αποτέλεσμα και με ανατροπή, χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά από Ντα Κόστα (87′) και Ιντέγε (89′).

Μοιραίος παίκτης για το «τριφύλλι» ήταν ο Στάθης Ταυλαρίδης, που έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 28′, σε φάση που έχει προηγηθεί χέρι του Σαλίνο, ενώ έκανε τραγικό λάθος στο τρίτο γκολ του Ολυμπιακού. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του ντέρμπι έπαιξε ασφαλώς και το αμφισβητούμενο γκολ της ισοφάρισης των «ερυθρόλευκων» στο 38′, όταν ο διαιτητής Κύζας πήρε πάνω του τη φάση, αγνοώντας την υπόδειξη του βοηθού του Δημητριάδη για οφσάιντ του Ντομίνγκες, που επηρέαζε την ορατότητα του Στιλ.

Από εκεί και πέρα το ντέρμπι ευτυχώς κύλησε ήρεμα και τίποτα το αξιοσημείωτο δεν συνέβη. Αγωνιστικά -και πλην της φάσης που διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός- ο Ολυμπιακός μετά την ισοφάριση είχε τον έλεγχο του ματς ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, και οι «πράσινοι», αν θέλουν να ξαναγίνουν ομάδα, πρέπει να κάτσουν με ωριμότητα να κάνουν σχεδιασμό επιπέδου (σ.σ. για την ιστορία τους και μόνο), και φυσικά να κρατήσουν το καλό πρώτο ημίχρονο σαν εικόνα.

Για την ιστορία του ματς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Μπεργκ στο 3′, αλλά ο Καμπιάσο στο 38′ ισοφάρισε 1-1. Οι Ντα Κόστα (87′) και Ιντέγε (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.