Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 8-8 με γκoλ του Βλαχόπουλου 5″ πριν από το τέλος ενός συναρπαστικού ματς και έμεινε αήττητη σε τρεις αγώνες. Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή αναμένεται να υπάρξει στον όμιλο, εφόσον νικήσουν τη Βραζιλία οι σπουδαίοι Σέρβοι αργότερα.

Στο κολυμβητικό πάρκο «Μαρία Λενκ», η Ελλάδα προηγήθηκε με γκολ του Βλαχόπουλου στον παίκτη παραπάνω. Οι Ούγγροι όμως ανέτρεψαν την κατάσταση βάζοντας δύο γκολ προς τη λήξη του οκταλέπτου με τους Χάραϊ και Ζαλάνκι.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες έσφιξαν και οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω, με μισό λεπτό απόσταση το ένα από το άλλο (Γούνας 6.27′ το 2-2 και Ερντέλι 5.57′ το 2-3).

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη των Ελλήνων που αρχικά έβαλαν τρία συνεχόμενα γκολ και πήραν πάλι το προβάδισμα. Ο Βλαχόπουλος στον παίκτη παραπάνω, ο Γενηδουνιάς με μακρινό σουτ και ο Γούνας με πέναλτι έφτασαν το σκορ στο 5-3. Οι Μαγυάροι, που ήταν εξαιρετικοί στον παίκτη παραπάνω σήμερα με 6/12 γκολ συνολικά, κατάφεραν να μειώσουν πριν από το τελος του οκταλέπτου με δύο τέτοια γκολ από τους Χοζνιάνσκι και Χάραϊ, ενώ ενδιαμέσως είχε σκοράρει με παλικαρίσιο τρόπο ο φουνταριστός Μουρίκης. Το σκορ ηταν 6-5 υπέρ της Ελλάδας πριν αρχίσει το τελευταίο οκτάλεπτο.

Οι Ούγγροι ολοκλήρωσαν ένα δικό τους σερί τριών τερμάτων όταν πέρασαν μπροστά με 7-6 με τα γκολ των Βάργκα και Χάραϊ 5΄πριν από το τέλος του ματς, αλλά οι Έλληνες δεν το έβαλαν κάτω. Ο Γενηδουνιάς με ένα καταπληκτικό διαγώνιο μακρινό σουτ -δοκάρι και μέσα- ισοφάρισε 3.55′ πριν από το τέλος. Οι Έλληνες στη συνέχεια επιτέθηκαν με άτσαλο τρόπο και Ούγγροι τελικά ήταν αυτοί που σκόραραν 2.18 πριν από το τέλος με τον Βάμος και 8-7. Δεν κατάφεραν όμως να βάλουν και άλλο γκολ που θα τελείωνε το παιχνίδι. Έτσι στην τελευταία επίθεση της Ελλάδας, που ήρθε απο κλέψιμο, ο Βλαχόπουλος σκόραρε εντυπωσιακά απο μακρινή απόσταση μόλις 5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και άφησε τους Ούγγρους στήλες άλατος.

vlahopoulos

Οι Μαγυάροι αποχώρησαν πολύ εκνευρισμένοι από την πισίνα, αφού δεν πίστευαν πως για τρίτο σερί ματς ήρθαν ισόπαλοι και ενώ μάλιστα κέρδιζαν και στα τρία λίγο πριν από το τέλος. Η Ελλάδα έφερε δεύτερη σερί ισοπαλία έπειτα από εκείνη με τους Σέρβους και παρότι τα προγνωστικά την ήθελαν να χάνει και στα δύο αυτά παιχνίδια. Τώρα η ελληνική ομάδα ισοβαθμεί με 4 βαθμούς με τη Βραζιλία στην κορυφή, όμως αργότερα λογικά οι Βραζιλιάνοι θα χάσουν απο τους Σέρβους και θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή.

Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα θα είναι κόντρα στη Βραζιλία τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 4-2, 2-3

Ελλάδα (Βλάχος): Φλέγκας, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Ποντικέας, Αφρουδάκης, Δελακάς, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 3, Γαλανόπουλος

Ουγγαρία (Μπένεντεκ): Νάγκι, Ζάλανκι 1, Μάνχρετζ, Έρντελι 1, Βάμος 1, Χοζνιάνσκι 1, Αν. Ντέκερ, Σίβος, Νταν. Βάργκα 1, Ντεν. Βάργκα, Κις 1, Χαράι 2, Ατ. Ντέκερ