Η Ρωσία πέτυχε την ανατροπή-ισοφάριση (1-1) στο 92′ και άφησε την Αγγλία, στην 9η συμμετοχή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, να παραμένει χωρίς νίκη σε πρεμιέρα (5 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Επιμέλεια: Βαγγέλης Σπυράκης

Ένατη φορά σε ισάριθμες συμμετοχές σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και η Αγγλία δεν μπορεί ακόμα να ξεκινήσει την πορεία της με νίκη. Τι και αν το συγκρότημα του Ρόι Χόντσον ήταν ανώτερο από την αντίπαλό του, έφτανε μία στιγμιαία αδράνεια στο τελευταίο λεπτό και έδωσε το δικαίωμα στους Ρώσους να ισοφαρίσουν και να βάλουν από νωρίς σε μπελάδες τα «τρία λιοντάρια».

Η Αγγλία με τον Έρικ Ντάιερ άνοιξε το σκορ στο 73′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και η νίκη φάνταζε κοντά, αλλά στις καθυστερήσεις με κεφαλιά ο Ρώσος αρχηγός, Βασίλι Μπερεζούτσκι, απάντησε.

Οι μόνοι κερδισμένοι μετά το ματς ήταν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο «Βελοντρόμ», οι οποίοι ξεκίνησαν τον καβγά… όπως γίνεται τρεις σερί μέρες στους δρόμους της Μασσαλίας.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/UiiJEf6lqhk» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>