Του Βασίλη Διαμαντάκη

Τι και αν έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς; Οι Γουόριορς στο δεύτερο κιόλας αγώνα απέδειξαν με συνοπτικότατες διαδικασίες ότι είναι η κορυφαία ομάδα του πλανήτη από το 2014 και μετά. Συνέτριψαν με 118-91, δηλαδή με 27 ολόκληρους πόντους διαφορά, την Οκλαχόμα και ισοφάρισαν άμεσα σε 1-1 τη σειρά μεταξύ τους.

«Θα ανακάμψουμε και θα επιστρέψουμε σε αυτό που είμαστε» είχε πει την επόμενη μέρα της απρόσμενης ήττας ο Stephen Curry. Ο Stephen Curry, παρότι έπαιζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με ένα πρήξιμο στο δεξιό αγκώνα από μια βουτιά στην πρώτη σειρά των καθισμάτων, έβαλε 28 πόντους, με 9/15 σουτ και 5/8 τρίποντα και ήταν αυτός που τελείωσε νωρίς νωρίς το ματς με ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε 15 πόντους μέσα σε 2′ παρακαλώ.

Η διαφορά ήταν στους επτά πόντους πριν πετύχει το πρώτο του καλάθι ο Curry. Εκτοξεύτηκε στους 20 δύο λεπτά αργότερα, 79-59 στο 31′, με ένα επιμέρους 15-2 και η Oκλαχόμα δεν αντέδρασε ξανά από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος. Οι Γουόριορς δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα του πρώτου τελικού. Για αυτό και είχαν 26 ολόκληρες ασίστ.

Πέρα από τον ασύλληπτο Curry της τρίτης περιόδου, ο Draymond Green πέτυχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Harrison Barnes με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Andre Iguoadala έπαιξε τεράστιο ρόλο και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο πάγκος του Γκολντεν Στέιτ ήταν εξαιρετικός, από τον Festus Ezeli μέχρι τον Marreese Speights, προσφέροντας συνολικά 50 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, μόνο δύο παίκτες της Θάντερ έβαλαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Kevin Durant πέτυχε 23 από τους 29 πόντους του στο πρώτο όμως ημίχρονο και έμοιαζε ασταμάτητος στα πρώτα 28 λεπτά. Ωστόσο υπέπεσε σε 8 από τα 15 λάθη της ομάδας του και εξαφανίστηκε τελείως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Russell Westbrook πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ, αλλά ήταν πολύ κακός γενικά και δεν έπαιξε ποτέ ουσιαστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, ούτε καν στο διάστημα που η Oκλαχόμα προηγήθηκε για πρώτη και μοναδική φορά με 47-46 στο 22′.

Το επιμέρους 11-2 με το οποίο ολοκλήρωσαν οι Γουόριορς το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε η αρχή του τέλους για τη Θάντερ. Οι πρωταθλητές δεν μπόρεσαν για 24 λεπτά να ξεφύγουν ποτέ στο σκορ παραπάνω από εννέα πόντους, 25-16 στο 9′, μέχρι που ο Curry πήρε το παιχνίδι πάνω του.

Το προσωπικό ξέσπασμα του MVP της κανονικής περιόδου για δεύτερη συνεχή χρονιά εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους μέσα σε δύο λεπτά και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Οι Γουόριος ξέφυγαν ακόμα και με 35 πόντους διαφορά στο 43′, 109-74, και δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το γκάζι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, στέλνοντας σαφές και ξεκάθαρο μήνυμα σε όλους τους παραλήπτες ότι οι πρωταθλητές είναι εδώ και δεν σκοπεύουν να παραδώσουν με τίποτα τα σκήπτρα τους στον επόμενο.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/rPk_IBzDh_8″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>