Η τριποντάρα του δαιμόνιου Τζέιμς στην εκπνοή έσωσε τον Παναθηναϊκό απ΄ το βέβαιο κάζο με την Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ (83-82). Τραγική εμφάνιση των «πρασίνων» για 30′. Ο βομβαρδισμός τριπόντων στην τελευταία περίοδο έφερε τελικά την ανατροπή της διαφοράς 10 πόντων που είχαν οι Ρώσοι.

Όπως πάντα οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με τον Τζεντίλε βασικό. Επιτέλους ο Ιταλός κατάφερε να προσφέρει. Έβαλε 10 πόντους στο α’ ημίχρονο και μαζί με τον Γκάμπριελ έχτισαν ένα σταθερό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο (15-11). Η άμυνα του ΠΑΟ ήταν εξαρχής πολύ επιρρεπής στις ασίστ και τα σουτ του Λάνγκφορντ και σιγά σιγά η Ούνιξ πέρασε μπροστά στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου (24-25). Πολύ κρύος ο Παναθηναϊκός στην επίθεση. Μόνο ο Μπουρούσης κέρδιζε φάουλ και έβαζε σταθερά πόντους στη 2η περίοδο. Οι παίκτες της Ούνιξ συνέχιζαν να αλωνίζουν, αύξησαν τη διαφορά και τελείωσαν το ημίχρονο στο +7 (39-46). O Λάνγκφορντ στο ημίχρονο είχε 11 πόντους, 7 ασίστ, 7 κερδ. φάουλ. Ο ΠΑΟ είχε 2/10 τρίποντα και ούτε 50% βολές και δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν επιτέλους μερικά συνεχή καλάθια και στα 26.25′ η διαφορά έπεσε στους τρεις (49-52). Η άμυνα όμως έκανε και πάλι φτερά, με την Ούνιξ να γράφει επιμέρους 3-9 μέχρι το τέλος της περιόδου για το 52-61. Με βολή του Λάνγκφορντ η διαφορά έφτασε τους 10 και τότε ήρθε η πρώτη σοβαρή αφύπνιση των «πρασίνων». Με τρίποντα Μπουρούση, Σίνγκλετον, Ρίβερς το «τριφύλλι» ισοφάρισε (65-65), πεντέμισι λεπτά πριν από τη λήξη. Από το πουθενά όμως εμφανίστηκε ο Κολόμ για την Ούνιξ. Ο ΠΑΟ είχε να δώσει φάουλ αλλά δεν τα έκανε και με 8 πόντους ο Ισπανός έφερε την Ούνιξ στο 69-75, δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος.

Τότε άρχισε το πιο συναρπαστικό μέρος του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μη χάσει. Με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και ένα του Ρίβερς μείωσε στον πόντο (79-80) 49″ πριν από τη λήξη. Ο Γουίλιαμς έχασε το δίποντο και μετά ο Σίνγκλετον κέρδισε βολές με 15″ να απομένουν. Έβαλε μόνο την πρώτη για το 80-80 και η τελευταία επίθεση πήγε στους Ρώσους. Ο Πασκουάλ, παρότι δεν είχε άλλο time-out, διέταξε να γίνει φάουλ αν δεν κλαπεί η μπάλα. Πράγματι, ο Γουίλιαμς πήγε στις βολές και τις έβαλε (80-82) με 7.8″ για τη λήξη. Ο Τζέιμς θα αναλάμβανε την έσχατη έφοδο για τη νίκη. Έφτασε μέχρι το τρίποντο όπου έκανε με σκύψιμο μια καταπληκτική προσποίηση υπό τη σκιά των ιπτάμενων σωμάτων του Γουίλιαμς και του Βορόνοφ. Έπειτα πρόλαβε να ρίξει τη νικητήρια τριποντάρα που ράγισε την καρδιά του προπονητή Εβγένι Πασούτιν. Τελικό σκορ 83-82 και 14 νίκες για τον ΠΑΟ.

Τα χαϊλάιτ

Ο Παναθηναϊκός με 3 σερί νίκες παραμένει 5ος, μια ήττα πίσω απ΄τη Φενέρ και μια νίκη πάνω απ΄τον Ερυθρό Αστέρα. Σήμερα πάνω απ’ όλα πρέπει να επισημανθεί ξανά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» ήταν ντροπιαστικοί στις βολές, με εξαίρεση τον Μπουρούση που είχε 8/10. Οι υπόλοιποι (Σίνγκλετον, Παππάς, Καλάθης, Τζεντίλε) είχαν μαζί μόνο 1/8. Ο ΠΑΟ είχε 9/18 βολές, επίδοση που ταυτίζεται με τα τρίποντα της Ούνιξ! Στα 12 εντός έδρας παιχνίδια του, έχει 168/261 βολές. Ούτε μια φορά δεν ξεπέρασε το 78% στην έδρα του. Χθες με το 50%, έκανε φετινό αρνητικό ρεκόρ. Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ, Φενέρ σπανίως πέφτουν κάτω απ΄το 85%. Σε όλα τα εντός παιχνίδια όπως το σημερινό που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες (με Μπασκόνια, Μακάμπι, Εφές, Ολυμπιακό, Μπαρτσελόνα) είχε από 50% μέχρι 66%…

Όπως και να έχει, η χθεσινή ήταν μια κακή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό, με την άμυνα να μην μπορεί να σταματήσει κανέναν από τους σεσημασμένους σκόρερ της Ούνιξ. Είναι όμως σίγουρο ότι οι παίκτες του ΠΑΟ έχουν πια συνηθίσει να κρίνονται σχεδόν όλα τους τα παιχνίδια στην τελευταία επίθεση. Ως εκ τούτου σε κάθε παιχνίδι εμφανίζουν ηγετικά χαρακτηριστικά στα κρίσιμα σημεία. Σήμερα ήταν ο Μπουρούσης με τον Σίγκλετον και ο Τζέιμς. Άλλες ήταν οι Ρίβερς, Φελντέιν, Καλάθης. Σήμερα οι δυο ψηλοί ήταν πραγματικά ανίκητοι, ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο. Δικαίως ο Μπουρούσης MVP με 15 π., 6 ριμπ, 8 κερδ. φάουλ. Τα τρίπονα του «τριφυλλιού» σήμερα έσωσαν ένα χαμένο παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο πέτυχε 6/8, ενώ σε όλο το 1ο ημίχρονο είχε 2/10 (συνολικά 12/29).

Το πλεονέκτημα έδρας δεν είναι στα χέρια των «πρασίνων». Για να το πάρουν αυτό, ίσως χρειαστεί να μην κάνουν ούτε μια ήττα μέχρι το τέλος της φάσης των 16. Το πρόγραμμα των υπόλοιπων επτά αγώνων είναι πολύ δύσκολο. Η συνέχεια στην Κων/πολη απέναντι στην Νταρουσάφακα και μετά στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις. Τουλάχιστον είναι εξίσου δύσκολο να βγει κάτω από 6ος εάν πετύχει 3 ή 4 νίκες ακόμα. Είναι πιθανό να έχει την άνεση να διαλέξει και αντίπαλο για τους «8» στο τέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 13, Τζέιμς 8, Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10, Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15, Καλάθης 5.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Αντίποφ 11, Κλαρκ 6, Λάνγκφορντ 21, Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17, Μπάνιτς, Βορόνοφ, Πάνιν, Ουίλιαμς 13, Άντζουσιτς 8