Όλη η Ελλάδα σχεδόν ήταν καρφωμένη στην τηλεόραση και εκατομμύρια Ελλήνων στον υπόλοιπο κόσμο και ας ήταν το All Star Game Aνατολής – Δύσης στις 3:00 τα ξημερώματα.

Ο Γιάννης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς, ο παίκτης που πρόσφερε στο κοινό του Smoothie King Center των 40.000 θεατών στην Νέα Ορλεάνη 30 ολόκληρους πόντους σε 25 μόλις λεπτά αγώνα, σε ένα All-Star Game που θα μνημονεύεται από τα στατιστικά ρεκόρ, τα ανεπανάληπτα  καρφώματα, τα ανεπανάληπτα τρίποντα και χωρίς καμιά άμυνα. Το σκορ διαπλανητικό και ρεκόρ συνολικών πόντων όλων των εποχών. Δύση – Ανατολή 192 -182. Σύνολο: 374 πόντοι παρακαλώ.

Το τελικό σκορ κανέναν δεν απασχόλησε σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες προσπάθησαν απλά να βάλουν όσο περισσότερους πόντους μπορούσαν, αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο. Ακόμα και ο Γιάννης, ο μόνος που προσπάθησε να παίξει άμυνα κατά διαστήματα, νωχελικά έπαιξε ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο 22άχρονος Έλληνας φόργουορντ σούπερ σταρ ήταν όντως επιβλητικός στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε. Έβαλε το πρώτο και το τελευταίο καλάθι της Ανατολής και τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ της Ανατολής με 30 πόντους, έχοντας 14/17 σουτ, 2/2 ελεύθερες βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Μάλιστα, μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου είχε βάλει σοβαρή υποψηφιότητα ακόμα και για το βραβείο του MVP του αγώνα.

Στο τέλος η βραδιά ανήκε στον Άντονι Ντέιβις. Το παιδί της Νέας Ορλεάνης και τελικά πανάξιος MVP του αγώνα. Με απολογισμό 52 πόντους σε 31 λεπτά δεν θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος ο πολυτιμότερος παίκτης. Δεν έσπασε απλά το ρεκόρ πόντων του μύθου Γουίλτ Τσάμπερλεν που κρατούσε από το στοιχειωμένο πια 1962 με 42 πόντους. Το σμπαράλιασε. Ο φόργουορντ των Πέλικανς ήταν από άλλον γαλαξία έχοντας 26/39 σουτ και 10 ριμπάουντ.

O Ράσελ Γουέστμπρουκ της Οκλαχόμα από τη μεριά του δεν πήγε πίσω. Παρότι δεν κατάφερε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του θεσμού με τρία συνεχόμενα βραβεία MVP, ήταν πάλι ένας από τους παίκτες που άφησαν το στίγμα τους στο παιχνίδι για άλλη μια φορά. Πέτυχε 41 πόντους με 16/26 σουτ 7/13 τρίποντα είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε λιγότερο από 20 λεπτά.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε τριπλ-νταμπλ με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Λεμπρόν Τζέιμς έγινε ο πρώτος παίκτης που ξεπέρασε τους 300 πόντους στην καριέρα του σε All Star Game και ο Τζέιμς Χάρντεν είναι ο μόνος από τους 24 παίκτες που δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 12 ασίστ και 10 λάθη.

Ο Στέφεν Κάρι πέτυχε  21 πόντους, ενώ σε αιφνιδιασμό της Ανατολής ξάπλωσε  στο παρκέ για να μην γίνει πόστερ από τον Γιάννη.

Ακόμα έγιναν 42 καρφώματα στο πρώτο ημίχρονο και 75 συνολικά στο παιχνίδι, ένας αριθμός που έσπασε φυσικά το περσινό ρεκόρ με 57 καρφώματα. Και τέλος επιτεύχτηκαν συνολικά 374 πόντοι, πέντε περισσότεροι από πέρυσι τους 369. Για την ιστορία για τέταρτο συνεχόμενο All-Star Game το ρεκόρ πόντων καταρρίφθηκε. Τα υπόλοιπα πέρασαν στην ιστορία πια με ανεξίτηλα γράμματα.

Οι συνθέσεις:

Δύση Αll-Stars (Κερ): Ντουράντ 21 10ρ., 10ασ., Λέοναρντ 4, Ντέιβις 52 26/39σ., 10ρ., Κάρι 21, Χάρντεν 12 7ρ.,. 12ασ., 10λ., Γουέστμπρουκ 41 5ρ., 7ασ., Γκριν 2 7ρ., 6ασ., 3κλ. Πάου Γκαασόλ 10 10ρ., 8ασ., Χέιγουορντ 8, Τόμπσον 12 5ασ., Τζόρνταν 6, Κούσινς 3.

Aνατολή All-Stars (Στίβενς): Μπάτλερ 6, Τζέιμς 23, Αντετοκούνμπο 30 (14/17σ.), Ντε Ροζάν 16, Ίρβινγκ 22 (7ρ., 14ασ.), Mίλσαπ 5, Τζορτζ 12, Λόουρι 19, Τόμας 20, Γουόλ 12, Άντονι 10, Γουόλκερ 7.