Η «Ενωση» πήρε σπουδαία νίκη στα Πηγάδια καθώς επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης με γκολ του Κρισάντους.

Δεν έθελξε με την απόδοσή της η ΑΕΚ στα Πηγάδια όπου φιλοξενήθηκε από τη Ξάνθη, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε και έφυγε με τη νίκη επικρατώντας 1-0 για να κάνει ουσιαστικά το μοναδικό σοβαρό βήμα που χρειαζόταν για να πάρει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από εκεί και πέρα, στα επόμενα δύο παιχνίδια με τις ομάδες της Football League, θέλει μία νίκη για να βρεθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και να κάνει το βήμα για την κατάκτηση του τίτλου που είναι ένας από τους στόχους της.

Από την πλευρά της η Ξάνθη θα χρειαστεί από την πλευρά της το απόλυτο στα δύο ματς που απομένουν για να μπορέσει να βρεθεί στην επόμενη φάση μετά την ήττα της από την Ένωση.

Το παιχνίδι μόνο εντυπωσιακό δεν ήταν καθώς οι δύο ομάδες δεν είχαν φρεσκάδα και αυτό φάνηκε καθώς αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και στο πρώτο ημίχρονο έλειπε ο ρυθμός.

Κάτι που αποδείχθηκε από τις μόλις τρεις τελικές προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο που δεν είχε καθόλου ρυθμό.

Στην επανάληψη, η Ένωση ήταν καλύτερη και δίκαια προηγήθηκε στο 51’ του αγώνα όταν μετά από φάση διαρκείας ο Κρισάντους με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα η Ξάνθη πίεσε για να φτάσει στο γκολ, ωστόσο απέναντί της βρήκε έναν εξαιρετικό Μπαρόχα που επενέβη όποτε χρειάστηκε για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά της.

Όλα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά, ωστόσο στο 92′ το σουτ του Ράνου πέρασε ελάχιστα άουτ!