Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουκάκου, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν εύκολα της Ιρλανδίας με 3-0, και θέλουν ένα βαθμό κόντρα στη Σουηδία για να σφραγίσουν την πρόκριση στους «16».

Η ομάδα του Βίλμοτς άφησε πίσω την ήττα (2-0) και την κακή της εμφάνιση από την Ιταλία και συνέτριψε την Ιρλανδία με 3-0, κάνοντας μεγάλο βήμα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Επί 45 λεπτά, οι Βέλγοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ήταν σαφώς καλύτεροι από το ματς με την Ιταλία και έλεγχαν τον αγώνα, αλλά κατάφεραν μόλις δύο φορές να απειλήσουν την καλοστημένη άμυνα των Ιρλανδών.

loul

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι διάβολοι» στο 48΄ άνοιξαν το σκορ με τον Ρομέλου  Λουκάκου. Στο 61’ «καθάρισαν» το ματς με ακόμη ένα ωραίο γκολ. Γύρισαν την μπάλα εξαιρετικά και με υπομονή και την κατάλληλη στιγμή ο Μουνιέρ έκανε τη σέντρα με τον Βίτσελ να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και με καρφωτή κεφαλιά να τη στέλνει στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0. Εννιά λεπτά μετά, το Βέλγιο κλείδωσε τη νίκη, με ένα ακόμη γκολ του Λουκάκου (3-0).