Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη 2η νίκη του στη φετινή Euroleague ενάντια στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 91-81 στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με ένα σερί 9-0 έκανε το σκορ 13-4 στο 3΄. Οι Ιταλοί απάντησαν με τον Τζεντίλε να έχει 4/4 δίποντα, ισοφαρίζοντας σε 13-13 στο 5΄. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους -χάρη σε τρίποντο του Γκριν- να βρίσκονται στο +6 (25-19).

Στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Λοτζέσκι και καλάθι του Χάκετ ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (30-19 στο 11΄). Πριν το ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης έπεσε άτσαλα στο παρκέ και αναγκάστηκε να πάει στα αποδυτήρια. Η ανάπαυλα βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 46-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους (64-61) 1 λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο Γκριν όμως, έχοντας στο πλευρό του τον αρχηγό του Ολυμπιακού, με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το σκορ 70-61 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο και με τον δίδυμο Γκριν-Λοτζέσκι να είναι ηγείται επιθετικά πήρε γρήγορα διαφορά 15 πόντων (76-61 στο 32΄) και έφτασαν άνετα στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στη Euroleague, με το τελικό 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Ρόκα (Πορτογαλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (4), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 16 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2), Χάκετ 10, Λοτζέσκι 10 (2).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Γιασμίν Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 6, Καλνιέτις 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Ντράγκιτς 13 (1), Μάτσβαν 4, Πασκόλο 2, Σάντερ 8 (1), Αμπάς, Σιμόν 16 (2).