H Aυστραλία πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς κέρδισε με 95-80 τη Σερβία, που μπήκε σε μπελάδες στον Α’ όμιλο του τουρνουά!

Το δίδυμο των NBAers Μιλς (26 π.) – Ντελαβεντόβα (23 π., 13 ασ.) έκανε τη διαφορά για τους «boomers» κόντρα στους Σέρβους, ο Μπόγκουτ άγγιξε το double-double (9 π., 12 ριμπ.) ενώ ο Ίνγκλες πέτυχε δυο καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Από την άλλη πλευρά, ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, είχε 25 πόντους με 11/13 βολές, 7/13 δίποντα, ωστόσο οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Οι Αυστραλοί έκαναν σερί 11-0 στο τελευταίο δίλεπτο και επιμέρους σκορ 33-17 στην δ’ περίοδο, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.