Ο Άρης έδειχνε να κρατά το παιχνίδι στα χέρια του με το +17 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά βρέθηκε ακόμη και πίσω στο σκορ στο 4ο δεκάλεπτο. Το μεγάλο σουτ του Κοέν και η ψυχραιμία από τις βολές του έδωσαν τελικά τη νίκη με 70-66.

Ο Άρης έδειχνε να… καθαρίζει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με την κακή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τα εύκολα δύσκολα και είδε ακόμα και την πλάτη των Ρουμάνων στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, με συγκέντρωση στις κρίσιμες επιθέσεις πήρε τη νίκη με 70-66, έχοντας ως κορυφαίους τους Τζέικ Κοέν και Οκάρο Ουάιτ.

Ορεξάτη μπήκε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο παρκέ και γρήγορα έκανε το 4-0 με βολές του Χάγκινς και καλάθι του Πελεκάνου. Ο Μούρτος με τρίποντο έφερε τον Άρη στο +7 (13-6), ενώ ο Ζάρας γρήγορα ανέβασε τη διαφορά στους 10 (18-8). Ο Κοέν με νέο τρίποντο (3/4 για τον Άρη), διαμόρφωσε το 23-12, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Η ευστοχία του Άρη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ρουμάνους να δείχνουν εγκλωβισμένοι στην καλή άμυνα των γηπεδούχων και το ένα λάθος τους να διαδέχεται το άλλο. Ο Κοέν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 31-18, ενώ ο Ουάιτ με όμορφη ενέργεια έφτασε τη διαφορά στο +19 (38-19), 2′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον Άρη να έχει το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να βρίσκεται στο +17 (42-25).

Σαν να άλλαξαν φανέλες στα αποδυτήρια επέστρεψαν οι δύο ομάδες, με τη Στεάουα να κάνει σερί 7-0 και να ρίχνει τη διαφορά στους 10 (42-32). Ο Πελεκάνος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Μαρίνοβιτς όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα και στη συνέχεια με καλάθι του Λι, η διαφορά έφτασε στους 3 (45-42), με την Στεάουα να τρέχει επιμέρους σκορ 3-17. Ο Κοέν έφερε τον Άρη στο +6 (50-49), αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά να βρίσκεται στον ελάχιστο βαθμό της (50-49).

Με το ξεκίνημα του τέταρτου και καθοριστικού δεκαλέπτου, η ομάδα του Βουκουρεστίου πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ (54-55), αλλά ο Άρης βρήκε λύσεις και ξαναπήρε το προβάδισμα (60-59). Με το σκορ να βρίσκεται στο 62-23 και 2΄για τη λήξη, ο ΜακΝιλ έπεσε άτσαλα στο παρκέ με αποτέλεσμα τη διακοπή του παιχνιδιού για ένα πεντάλεπτο. Ευτυχώς ο Αμερικανός σηκώθηκε και το ματς ξαναξεκίνησε.

Στα τελευταία δύο κρίσιμα λεπτά, ο Μούρτος ευστόχησε σε μακρινό δίποντο και έφερε τον Άρη και πάλι μπροστά (64-63), με τους Ρουμάνους να κάνουν στη συνέχεια λάθος ίσως στην πιο κρίσιμη επίθεσή τους. Ο Κοέν ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το +4 (67-63), αλλά ο Νικοάρα με 2/2 βολές έκανε το 67-65. Ο Ουότερς διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και διαμόρφωσε το τελικό 70-66, «κλειδώνοντας» τη μεγάλη μεν, αγχωτική δε νίκη του Άρη.

Τα Δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66