Έπειτα από δύο συνεχείς ήττες στον Καναδά, οι αληθινοί Καβαλίερς εμφανίστηκαν ξανά, έπαιξαν το μπάσκετ που πραγματικά ξέρουν και διέλυσαν στους πέντε ανέμους τους Ράπτορς μέσα στην έδρα τους με το εκκωφαντικό 116-78. Δηλαδή 38 ολόκληρους πόντους διαφορά, κάνοντας το 3-2 στη μεταξύ τους σειρά στους τελικούς της Ανατολής, μισό βήμα πριν από τους τελικούς του ΝΒΑ ξανά από το 2015.

Ο LeBron James τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Ο Kyrie Irving έβαλε επίσης 23 πόντους. Ο 28χρονος Αll star Kevin Love ήταν το λιγότερο απογοητευτικός στα δύο παιχνίδια του Καναδά. Επανήλθε πάντως δριμύτερος στον πέμπτο αγώνα, σημειώνοντας 25 πόντους με 8/10 σουτ σε 24′. Ο Love σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο έξι λιγότερους πόντους, 19, δίχως μάλιστα να χάσει ούτε ένα σουτ, 6/6.

Το Κλίβελαντ έκανε το πρώτο ξέσπασμα στα μέσα της πρώτης περιόδου, όταν ξέφυγε με 17-7 χάρη σε ένα σερί 11-0 και από εκεί και πέρα άφησε σκόνη πίσω του. Οι Καβαλίερς έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με επιμέρους 17-3 και προβάδισμα 18 πόντων, το οποίο έφτασε μέχρι το +34 στο 23’ 65-31. Η ομάδα του Κλίβελαντ ήταν τόσο ισοπεδωτική, που δημιούργησε νέο ρεκόρ διαφοράς για τελικό περιφέρειας στα χρονικά στο πρώτο ημίχρονο με 65-34.

Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε με τον απόλυτο εφιάλτη για το Toρόντο και η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και το +43, 114-71, στο 45’. Οι Καβαλίερς έπαιξαν όλο το βράδυ υποδειγματική άμυνα, έχοντας παράλληλα ξεκάθαρο πλάνο και στην επίθεσή τους.

Οι Ράπτορς έμοιαζαν απλά ανήμποροι να αντιδράσουν. Ειδικά από την στιγμή που οι δύο All-Stars τους ήταν εντελώς εκτός κλίματος. Ο μεν Lowry πέτυχε 13 πόντους με 5/12 σουτ, ο δε DeRozan 14 πόντους με 2/8 σουτ. Ο Biyombo μάζεψε μόνο 4 ριμπάουντ αυτήν την φορά και άλλες βοήθειες δεν υπήρξαν στην επίθεση για τους Ράπτορς. Η επιστροφή του διεθνή Jonas Valanciunas έπειτα από τρεις εβδομάδες λόγω του τραυματισμού του και οκτώ χαμένα ματς ήταν το μόνο ενθαρρυντικό νέο για το Toρόντο.

Έτσι στο τέλος της τέταρτης περιόδου το 116-78 ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες για τους Καβαλίερς υπενθυμίζοντας σε όλους ότι ο Lebron και η παρέα του αν θέλουν, είναι ένα φόβητρο σε ολόκληρο το ΝΒΑ.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/kabn0YmStBI» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>