Ο Πανναξιακός «έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού, επικρατώντας 3-1 στο κλειστό ΔΑΚ Νάξου, και δύο στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου βρίσκεται με 44 βαθμούς στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Πανναξιακός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό –που αγωνίστηκε με αλλαγές στο βασικό του σχήμα- και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και τα χαμηλά ποσοστά τους στην επίθεση. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 8-4 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ 16-11, με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18 μέσα σε χειροκροτήματα από το ενθουσιώδες φίλαθλο κοινό της Νάξου. Ο Ολυμπιακός συνήλθε μετά την απώλεια του πρώτου σετ, βελτιώθηκε στην επίθεση (5-8, 13-16) και παρόλο που ο ΠΑΟΝ ακολουθούσε κατά πόδας (17-19) δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ, με αποτέλεσμα την ισοφάριση για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς με 20-25 (1-1).

Στο τρίτο σετ έγινε «μάχη», με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-7, 13-14, 20-20). Ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα με 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει, αλλά στις λεπτομέρειες οι Ναξιώτισσες έκαναν το 25-24 και το 2-1 σετ (26-24). Έχοντας το προβάδισμα και την ψυχολογία, οι παίκτριες του Κόβαζιτς με καθαρό μυαλό πήραν ένα εύθραυστο προβάδισμα (15-12), το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν 20-17 πιέζοντας από το σερβίς απέναντι στις «ερυθρόλευκες» που δεν είχαν φρεσκάδα, παρόλο που κατάφεραν να μειώσουν σε 23-21. Το τελικό 25-23 βρήκε την ομάδα του ΠΑΟΝ ένα κουβάρι μέσα στο γήπεδο στη μεγαλύτερη φετινή τους νίκη απέναντι στον αήττητο μέχρι σήμερα και πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 26-24, 25-23