Του Βασίλη Διαμαντάκη
Το Τορόντο είναι εδώ με τον πιο εμφαντικό τρόπο και δείχνει διατεθειμένο να τραβήξει τη σειρά μέχρι τελικής πτώσεως. Ναι, καλά καταλάβατε. Οι Ράπτορς γύρισαν από το 2-0 εις βάρος τους και νικώντας 105-99 στον τέταρτο αγώνα τους Καβαλίερς, ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, έφτασαν κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, δεν πανικοβλήθηκαν από το γύρισμα των Καβαλίερς και στο τέλος πανηγύρισαν μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Οι Lowry και DeRozan έκαναν πράγματα και θαύματα, με τον πρώτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 35 πόντους, με 14/20 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα και τον δεύτερο με 32 πόντους, με 14/23 σουτ και 4/5 βολές. Τρίτος σκόρερ των Καναδών ήταν ο DeMarre Carroll με 11 πόντους, ενώ πολύτιμος για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν και ο Bismack Biyombo με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Για τους Καβαλίερς, o LeBron James είχε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Kyrie Irving να τον ακολουθεί με 26 πόντους και τον Channing Frye με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Με τον Kevin Love όμως να μένει στους 10 πόντους με 4/14 σουτ, ο οποίος στάθηκε άτυχος για πολλοστή φορά και δεν χρησιμοποιήθηκε καν στην τέταρτη περίοδο, ενώ αισθάνθηκε και ενοχλήσεις στο γόνατο, και τον J.R. Smith στους 9 πόντους με 3/11 τρίποντα ήταν δύσκολο για τους Καβαλίερς να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Το Τορόντο ξεκίνησε εξαιρετικά την πρώτη περίοδο ξεφεύγοντας με 13-5, με το Κλίβελαντ να απαντά άμεσα όμως και να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 20-20, πριν οι Καναδοί καταφέρουν χάρη στον οίστρο του Carroll, 7 πόντοι στην πρώτη περίοδο, να περάσουν μπροστά με 27-24.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, ήρθαν τα ωραία για τους γηπεδούχους. Με τον Lowry να παίρνει φωτιά (16 πόντοι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και συνολικά 20 στο πρώτο ημίχρονο) το Τορόντο άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά, ξεφεύγοντας με 39-28 και 51-35, ενώ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους, 57-39, με τους Καβαλίερς να μειώνουν σε 57-41 στην τελευταία φάση της δεύτερης περιόδου και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με μόλις 3/22 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρα το πάνω χέρι.

Στην τρίτη περίοδο θα ερχόταν η πρώτη προσπάθεια αντίδρασης των Καβαλίερς. Με τα τρίποντα να αρχίζουν σιγά σιγά να μπαίνουν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 64-57 στα μέσα της τρίτης περιόδου, δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς, κλείνοντας την τρίτη περίοδο όντας πίσω στο σκορ με μονοψήφια διαφορά 68-59. Και στην τέταρτη περίοδο θα ανέτρεπαν εντελώς την κατάσταση.

Με τους Richard Jefferson, 8 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο, και Frye, 9 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο να δίνουν πολλές λύσεις, το Κλιβελαντ πέρασε μπροστά με 84-83 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Έκτοτε οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια για 3 λεπτά, με τους Καβαλίερς να περνάνε μπροστά με 96-94 χάρη σε κάρφωμα του Jefferson.

Τότε όμως ήταν που αντέδρασαν άμεσα οι Ράπτορς καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 7-0 να περάσουν μπροστά με 101-96. Οι Καβαλίερς μείωσαν στην επόμενη φάση σε 101-99 χάρη σε τρίποντο του Irving, ωστόσο αυτό ήταν και το τελευταίο τους καλάθι στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τους DeRozan και Lowry να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια στο φινάλε του αγώνα και να οδηγούν το Τορόντο στην τεράστια νίκη με 105-99 ξεκινώντας τη σειρά από την αρχή ξανά.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/sEsQkva8tTc» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>