Toυ Γιάννη Μαρνέλλου
Οι Βραζιλιάνοι πήραν το χρυσό και στο βόλεϊ ανδρών -μετά το ποδόσφαιρο- κερδίζοντας με 3-0 σετ τους Ιταλούς σε ένα μέτριο και νευρικό ματς. Συνεχίστηκε η κακή παράδοση σε τελικούς για τους Ατζούρι που προδόθηκαν από το κακό σερβίς και τα ατομικά λάθη. Η Κίνα το χρυσό στο γυναικείο βόλεϊ.

Στο κατάμεστο Μαρακαζίνιο (Μαρακανάκι ελληνιστί) οι διοργανωτές έπαιξαν έξυπνα το πρώτο σετ. Εκμεταλλεύτηκαν τα αδύναμα και επιπόλαια σέρβις των Ιταλών και κρατούσαν μικρό προβάδισμα χωρίς να εντυπωσιάσουν. Η Βραζιλία υπνώτισε με το χαμηλό ρυθμό της την Ιταλία (που είχε σε πολύ κακή μέρα το μεγάλο αστέρι της Ζάιτσεφ) και πήρε αθόρυβα το πρώτο σετ 25-22.

Ακριβώς στο ίδιο μοτίβο κυλούσε το δεύτερο σετ με συνεχόμενες ισοπαλίες 12-12, 18-18, 26-26. Τότε τα δύο συνεχόμενα λάθη από τους Ιταλούς Τζανέλι και Λάντσα, σε μπλοκ και υποδοχή αντιστοίχως, έδωσαν τους δυο πόντους στου Βραζιλιάνους για το 28-26 και 2-0 σετ.

Η Βραζιλία είχε σε τρομερή μέρα τον Γουάλας Ντε Σόουζα που έφτασε τους 157 πόντους σε όλο το τουρνουά. Στο τρίτο σετ η Ιταλία προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση και έφτασε να προηγείται με 17-15. Πάλι όμως το τραγικό της σερβίς έδωσε στη Βραζιλία την ευκαιρία να την προσπεράσει με 21-20. Ισοπαλία στο 24-24 και έπειτα με ευκολία η Βραζιλία έκανε το 26-24 με μπλοκ μέσα, στον τελευταίο πόντο.

Οι παίκτες των δυο ομάδων ξέσπασαν σε δάκρυα, με αντίθετα συναισθήματα προφανώς. Οι Βραζιλιάνοι, υπό το περήφανο βλέμμα του ποδοσφαιρικού αρχηγού και σημαιοφόρου Νεϊμάρ, κατέκτησαν το τρίτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του βόλεϊ ανδρών και πρώτο μετά απ´ αυτό της Αθήνας (τότε πάλι απέναντι στην Ιταλία). Ήταν ο τέταρτος συνεχόμενος τελικός της Σελεσάο σε Ολυμπιάδες.

Η Ιταλία δεν αποχωρίστηκε την κατάρα που την ακολουθεί σε τελικούς, αφού ήταν ο τρίτος χαμένος. Έφτασε πάντως τα έξι ολυμπιακά μετάλλια στο άθλημα (μοιρασμένα τα ασημένια -1996, 2004, 2016- με τα χάλκινα -1984, 2000, 2012). Οι ΗΠΑ πήραν το χάλκινο μετάλλιο στο παραδοσιακό ντέρμπι με τη Ρωσία με 3-2 σετ.

Στο βόλεϊ γυναικών χρυσές Ολυμπιονίκες αναδείχθηκαν οι άφταστες Κινέζες με 3-1 απέναντι στις εξαιρετικές Σέρβες. Πάλι οι ΗΠΑ το χάλκινο με αντίπαλο τη Ρωσία, όπως και στους άντρες.