Τι και αν οι οργανωμένοι οπαδοί και των δύο ομάδων (Λάτσιο-Ρόμα) είχαν προαναγγείλει αποχή από τις κερκίδες του «Ολίμπικο», λόγω της κόντρας με την πολιτεία, η οποία αποφάσισε να αυξήσει υπερβολικά τα μέτρα ασφαλείας του γηπέδου, κάνοντας το να μοιάζει βουβό… η Ρόμα έδειξε να μην πτοείται κι έφτασε σε μία μεγάλη νίκη…

Το σύνολο του Ρούντι Γκαρσία μπήκε πολύ πιο «ζωηρά» στον αγώνα κι είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, έπειτα από λανθασμένη, ωστόσο, απόφαση του διαιτητή. Ο Τζέκο «γκρεμίζεται» εκτός περιοχής, ωστόσο ο Ταλιαβέντο έδειξε πέναλτι!

Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για μία δύσκολη φάση, καθώς σε κανονική ροή νομίζεις πως το μαρκάρισμα έχει γίνει εντός… Όπως και να έχει, ο Βόσνιος άσος ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για να «γράψει» το 1-0!

Οι «τζιαλορόσι» είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, με τους «λατσιάλι» να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 37ο λεπτό, ο Τζέκο έχασε μοναδική ευκαιρία, έπειτα από πάσα του Ζερβίνιο, να κάνει το 2-0, καθώς με προβολή από πολύ κοντινή απόσταση απέτυχε να βρει δίχτυα.

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με μία ακόμη ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους, καθώς ο Ναϊνγκολάν σημάδεψε το δοκάρι κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάτσιο προσπαθούσε να βρει απάντηση στο γκολ της Ρόμα, με τον Πιόλι να περνάει στον αγώνα τον Κλόζε αντί του Τζόρτζεβιτς, ώστε να τονώσει την επίθεσή του. Το γκολ όμως, ήρθε και πάλι από την ομάδα του Γκαρσία…

Ο -εκπληκτικός φέτος- Ζερβίνιο βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, κάνοντας εξαιρετική κούρσα και με πλασέ στην κλειστή γωνία του Μαρκέτι βρήκε δίχτυα για να «γράψει» το 2-0 (62′)! Οι «τζιαλορόσι» ήταν καλύτεροι και κρατούσαν το 2-0, παρότι στο 90′ ο Κλόζε έχασε μοναδική ευκαιρία για να βάλει ξανά στο ματς την ομάδα του, έστω και στα τελευταία λεπτά.

Έτσι, ήρθε μία σημαντική νίκη για τη Ρόμα που τη διατήρησε στο -1 από την κορυφή και την Ιντερ