Του Βασίλη Διαμαντάκη

Η Οκλαχόμα όσο έχει φέτος τον εξωπραγματικό Ράσελ Γουέστμπρουκ δεν έχει να φοβάται τίποτα. Ο μικρόσωμος σούπερ σταρ, έχοντας παρακαλώ το 15ο φετινό του triple-double, οδήγησε τους Θάντερ σε τεράστια νίκη με 111-107 απέναντι στο Χιούστον.

Ο εκρηκτικός γκαρντ δεν υπήρχε για τρία δωδεκάλεπτα. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ωστόσο πήρε φωτιά, σημειώνοντας 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το παιχνίδι με το 15ο φετινό του triple-double: 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 15 ασίστ για τον All Star γκαρντ, ο οποίος παρέα με τον Kevin Durant, 23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, και τον Serge Ibaka, 15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα, οδήγησαν την Οκλαχόμα σε μία αγχωτική νίκη.

Οι Ρόκετς ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα και με το σκορ στο 109-107, το Χιούστον είχε την τελευταία επίθεση αλλά απέτυχε παταγωδώς, αφού ο James Harden θέλησε να βρει με λόμπα τον Dwight Howard, αλλά έκανε λάθος – τι να πει κανείς.

Όπως και να έχει, οι Ρόκετς πάλεψαν κόντρα στους Θάντερ από την αρχή του αγώνα κιόλας όταν και ξέφυγε με 28-17 στην πρώτη περίοδο, πριν οι Θάντερ τρέξουν ένα σερί 14-0 και περάσουν μπροστά με 31-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στο τέλος, οι Θάντερ ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες. Κορυφαίος των ηττημένων Ρόκετς, που συνολικά είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο James Harden με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 16 ασίστ, με τους Dwight Howard και Patrick Beverley να έχουν από 16 πόντους και τον Trevor Ariza 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά με 5/18 σουτ.