Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απλά από άλλον πλανήτη. Δεν εξηγείται αλλιώς με αυτά που έκανε ο Γιάννης πάνω στο παρκέ. Εξωπραγματικά το λιγότερο. Με 34 πόντους, με 13/21 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο σε 40′ έκανε τα άπαντα για το Μιλγουόκι.

Όλα αυτά όμως δεν έφταναν καθώς οι Μπακς έχασαν τελικά από τους Μπουλς την ύστατη στιγμή με 102-98 και μάλιστα μέσα στην έδρα τους.

Τον ακολούθησαν οι Jabari Parker με 24 πόντους 11 ριμπάουντ, Grer Monroe 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και Miles Plumlee 11 πόντους.

Το Σικάγο χάρη στην τριάδα των Jimmy Butler με 25 πόντους με 10/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, Nikola Mirotic 19 πόντοι, 6 ριμπάουντ και Pau Gasol 16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπουλς να διατηρούν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τους Μπακς να καταφέρνουν χάρη στον Γιάννη που είχε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο να είναι κοντά στο σκορ αν και δεν προηγήθηκαν ποτέ στον αγώνα με αποτέλεσμα το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 24-24. Η έκρηξη ωστόσο θα ερχόταν στην δεύτερη περίοδο για το Σικάγο.

Σφίγγοντας την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 33-17 στην δεύτερη περίοδο να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-41. Το Mιλγουόκι ωστόσο δεν τα παράτησε σε εκείνο το σημείο.

Αντιθέτως, στην τρίτη περίοδο συνέχισε να στηρίζεται στον Γιάννη και τον Parker, καταφέρνοντας να μειώσει σε 79-73, ενώ στην τέταρτη περίοδο μείωσε αρκετές φορές την διαφορά στον 1 πόντο 83-82, 85-84 και 87-86. Κάπου εκεί ωστόσο ήρθε ένα νέο ξέσπασμα των Mπουλς, που ξέφυγαν με 100-93 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, καθαρίζοντας την νίκη, με τους Μπακς απλώς να μειώνουν στο τέλος την έκταση της ήττας τους.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/O0wHZoAn8-Y» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>