Ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά το Ράλι «Ακρόπολις» με απίστευτο θρίλερ στο φινάλε και την τελευταία ειδική διαδρομή Ελάτεια. Νικητές ήταν το πλήρωμα Σιρμάσις-Σίμινς με Skoda Fabia R5 που τερμάτισαν στην πρώτη θέση της γενικής, με δεύτερο τον Λάμπρο Αθανασούλα (Skoda Fabia R5).

Eπιμέλεια: Βαγγέλης Σπυράκης elefenet@gmail.com

O 21χρονος Λετονός είναι ο νεότερος νικητής στην ιστορία του «Ακρόπολις», καθώς πήρε την καρό σημαία στο φετινό SEAJETS Ράλι «Aκρόπολις» 2016. Η σημερινή μέρα του αγώνα, που προσμετρά στο ERC, περιελάμβανε 3 ειδικές που διεξάγονται από δυο φορές η καθεμία.

To ξεκίνημα βρήκε τον πρωταθλητή Καγιετάν Καγιετάνοβιτς να κερδίζει το Ελευθεροχώρι. Ο Πολωνός οδηγός βγήκε χτες και τούμπαρε, με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο και σήμερα συνεχίζει χωρίς να μπορεί να διεκδικήσει βάθρο. Δεύτερος ήταν ο Σίρμασις, ενώ ο Λάμπρος Αθανασούλας σημείωσε τον 3ο καλύτερο χρόνο όντας 8,5» πίσω από τον πρωταθλητή.

athanasoulas

Ο Καγιετάνοβιτς κέρδισε και τη δεύτερη ειδική διαδρομή, το Ρεγκίνι. Ο Σίρμασις επίσης ήταν 2ος και ο Αθανασούλας 3ος με χρόνο 9.1» πίσω από τον Πολωνό πρωταθλητή.

Η 3η ειδική διαδρομή της ημέρας Ελάτεια/Καριά είναι η μεγαλύτερη του αγώνα. Ο Καγιετάνοβιτς που πήρε φόρα πλέον την κέρδισε με διαφορά από τον Σίρμασις. O Πολωνός οδηγός χρειάστηκε μόλις 24 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα για να ολοκληρώσει την Ε.Δ. Ο Λάμπρος Αθανασούλας ήταν 3ος.

Ο Έλληνας οδηγός είχε τη μεγάλη κόντρα για την 3η θέση με τον Τσέχο Γιάρομιρ Τάραμπους και στη συγκεκριμένη ειδική ήταν 33 ολόκληρα δευτερόλεπτα ταχύτερός του. Ταυτόχρονα ο Ρώσος Αλεξέι Λούκιανουκ, που μετά τη χθεσινή μέρα προηγούνταν στον αγώνα, χτύπησε στην εμπρός ανάρτηση και έχασε πολύ χρόνο. Στην τελευταία ειδική διαδρομή Ελάτεια παίχτηκε το μεγάλο θρίλερ.

akropolis

Ο Αθανασούλας μπήκε με προβάδισμα 35,6» αλλά μετά το μέσον της διαδρομής συνάντησε προπορευόμενο αυτοκίνητο (γκρουπ Ν) και δεν έβλεπε λόγω σκόνης. Το ελληνικό πλήρωμα έφτασε στον τερματισμό με μεγάλη ένταση, αλλά ευτυχώς δεν χάθηκε τίποτα. Ο διώκτης του Γιάρομιρ Τάραμπους κινήθηκε ταχύτερα κατά 35,5΄΄ και ο Έλληνας οδηγός παρέμεινε στη 2η θέση για ένα δέκατο του δευτερολέπτου, σημειώνοντας ένα μεγάλο θρίαμβο!

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/lPn1eSI8TXc» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>