Ο Ισπανός πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν εντυπωσιακός στο Κατάρ και πανηγύρισε υπό το φως των προβολέων την 62η νίκη της καριέρας του, 41η στη μεγάλη κατηγορία.

Του Bαγγέλη Σπυράκη (elefenet@gmail.com)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Πρωτάθλημα των MotoGP o Xόρχε Λορένθο. Στη δεύτερη θέση ο Ντοβιζιόζο και τρίτος ο Μάρκεζ. Ο Βαλεντίνο Ρόσι δεν κατάφερε να επαναλάβει τον περσινό του θρίαμβο, μένοντας εκτός βάθρου (4ος).

Στο αγωνιστικό μέρος, οι τέσσερις αυτοί αναβάτες ξεχώρισαν από την αρχή του αγώνα. Μαζί τους έως ένα σημείο ήταν και ο Αντρέα Ιανόνε ο οποίος όμως εγκατέλειψε από πτώση στον 5ο γύρο.

Οι εργοστασιακοί αναβάτες της Ducati πήραν κεφάλι στο τέλος του 1ου γύρου όταν στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού «κατασπάραξαν» τον πρωτοπόρο Λορένθο.

Ιανόνε και Ντοβιζιόζο ήταν στο 1-2 με τον Λορένθο στην 3η θέση και τους Μάρκεζ – Ρόσι να ακολουθούν (ο Ισπανός πέρασε τον Ιταλό στον 2ο γύρο), σχηματίζοντας ένα «τρενάκι» που άφηνε υποσχέσεις για πλούσιο θέαμα.

Μπαίνοντας στον 5ο γύρο οι δύο αναβάτες της Ducati άρχισαν να μάχονται σαν τα κοκόρια. Μια μάλλον άστοχη και χωρίς τακτ επιλογή, καθώς ο αγώνας βρισκόταν ακόμα στην αρχή του. Ο Ντοβιζιόζο εξαπολύει επίθεση και περνάει μπροστά, ο Ιανόνε προσπαθεί να απαντήσει, χάνει το μπροστινό και πέφτει στη στροφή 13 ολοκληρώνοντας με άδοξο τρόπο τον αγώνα του. Πέρσι, οι δυο τους είχαν βρεθεί στο 2-3…

Τρεις γύρους αργότερα ο Λορένθο περνάει τον «Ντόβι» και από κει και πέρα ελέγχει με μαεστρία το ρυθμό χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης σε κανέναν, φτάνοντας εύκολα μέχρι την καρό σημαία!

Τέλος, κατά την απονομή ο Λορένθο αποδοκιμάστηκε έντονα, με τον Ισπανό να απαντάει στους φιλάθλους ειρωνικά, βάζοντας το χέρι στο στόμα, και να τους δείχνει: «Σσσσσ σταματήστε, νίκησα» (βλ. φωτ. ανοίγματος).