O θεός της θάλασσας έκανε το χατίρι στον θαλασσόλυκο Σπύρο Γιαννιώτη και του χάρισε το πολυπόθητο ολυμπιακό μετάλλιο, το μόνο που έλειπε από τη συλλογή του. Στο μαραθώνιο των 10 χιλιομέτρων ανοιχτής θάλασσας στο Ρίο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος με τον ίδιο χρόνο με τον Ολλανδό Φέρι Βίρτμαν 1:52.59.8. Τελικά οι κριτές έδωσαν την πρωτιά στον Φέρτμαν, με την Ολλανδία να κάνει το νταμπλ (κέρδισε και στις γυναίκες με τη Φαν Ρούβενταλ), ενώ ο Γιαννιώτης έχει ανάμικτα συναισθήματα, αφού χάνει το χρυσό, αν και έκανε τον ίδιο χρόνο με τον Ολλανδό, αλλά έχει τη χαρά ότι πέτυχε τελικά να αναδειχθεί Ολυμπιονίκης.

Ακόμη και οι κριτές δεν μπορούσαν να βγάλουν τελικό αποτέλεσμα για μερικά λεπτά κοιτώντας όλες τις κάμερες (αφού οι κολυμβητές πρέπει να χτυπήσουν την πινακίδα για να ολοκληρωθεί η κούρσα).

spyr

Η κούρσα ήταν συγκλονιστική και ακόμα πιο συναρπαστικό το φινάλε, όταν έξι κολυμβητές έπεσαν σχεδόν ταυτόχρονα στο τέρμα. Ο συγκλονιστικός Σπύρος σε ηλικία 36 ετών ήταν ο μεγαλύτερος απ΄ όλους. Στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου ο Κερκυραίος κολυμβητής του Ολυμπιακού ήταν τέταρτος.

Τηλεγράφημα με το οποίο εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στον Σπύρο Γιαννιώτη για το ασημένιο ολυμπιακό μετάλλιο απέστειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος.

«Η μεγάλη Ολυμπιακή σας καταξίωση μας κάνει όλους υπερήφανους όχι μόνο για την τεράστια επιτυχία σας, αλλά και για το αθλητικό πρότυπο που εκπροσωπείτε, το οποίο είναι και πραγματικό πρότυπο ζωής. Θερμά συγχαρητήρια», αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.