Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ματιάστηκαν; Η Πρωταπριλιά τους άφησε κουσούρι; Δεν εξηγείται αλλιώς. Οι Γουόριορς υπέστησαν ξανά δεύτερη απρόσμενη ήττα-σοκ στους τελευταίους τρεις αγώνες τους, στην πάλαι ποτέ κραταιά έδρα τους από τις χειρότερες ομάδες φέτος του πρωταθλήματος, τους Τίμπεργουλβς, στην παράταση, με το εντυπωσιακό 124-117.

Ο Shabazz Muhammad με 35 πόντους, 15/17 βολές, 9/12 σουτ, έκανε το παιχνίδι της ζωής του, ενώ ο Andrew Wiggins με 32 πόντους, 11/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ήταν απλά φανταστικός. Ο Karl-Anthony Towns, με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, έβαλε πολύ κρίσιμα καλάθια κυρίως στην παράταση για τη Μινεσότα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Klay Thompson έβαλε 28 πόντους, με 12/22 σουτ, ο Harrison Barnes πρόσθεσε άλλους 20 τους 18 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σε τραγική βραδιά βρέθηκε ο Stephen Curry, κι ας είχε 21 πόντους και 15 ασίστ. Ο σούπερ σταρ των Γουόριορς είχε μόνο 7/25 σουτ, εκ των οποίων 0/8 στο πρώτο ημίχρονο! Ενώ έχασε όλα τα κρίσιμα σουτ που επιχείρησε στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση. Τα 24 λάθη πλήγωσαν ανεπανόρθωτα τους «Πολεμιστές».

Οι Γουόριορς προηγήθηκαν σταθερά επί τρεισήμισι περιόδους. Ξέφυγαν από πολύ νωρίς με 23-10, έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων και στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν με 69-52, δείχνοντας έτοιμοι να τελειώσουν και αυτό το ματς. Τίποτε όμως από αυτά δεν συνέβη τελικά, μπροστά στο εμβρόντητο κοινό της Oracle Arena.

Ο Zach LaVine -16 πόντοι- άρχισε τα τρίποντα και βοήθησε τους «Λύκους» να μειώσουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Οι Tίμπεργουλβς ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά και στο 41′ ισοφάρισαν το σκορ 94-94. Αυτό έγινε και στα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα, όταν ο Wiggins έκανε το σκορ 106-106 με ατομική προσπάθεια 20» πριν από την λήξη.Το Γκόλντεν Στέιτ δεν πρόλαβε καν να εκτελέσει την τελευταία επίθεση.

Στην παράταση η Mινεσότα είχε πια την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να πάρει το ματς. Και το κατάφερε μια χαρά. Με τον Towns να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο, οι «Λύκοι» πήραν εξ αρχής το πρώτο τους προβάδισμα μετά το 7-8, απομακρύνθηκαν με 114-109 στο 48′ και κατάφεραν να σημειώσουν μία τεράστια νίκη από κάθε άποψη ιστορικά.

Όσο για τους πρωταθλητές και την κατάρριψη του 72-10 των Μπουλς από το 1996; Μια στροφή πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου δείχνουν να χύνουν το γάλα από την καρδάρα στο κρισιμότατο σημείο. Με 5 αγώνες να απομένουν, εκ των οποίων οι 2 από αυτούς με τους 5 φορές πρωταθλητές Σπερς, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα γραφτεί η πιο λαμπρή ιστορία φέτος για τους Γουόριορς. Ίδωμεν…

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/pdlWejfl8ek» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>