Ο »Δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε από το -24 (15-39) και πήρε τη νίκη με 79-75 απέναντι σε μια ΑΕΚ που κατέρρευσε στην εξέλιξη του ματς.

Αν και η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο για ένα ημίχρονο φτάνοντας ακόμη και στο +24 (15-39), τα ψυχικά αποθέματα του «Δικεφάλου του Βορρά» σε συνδυασμό με την ολιγωρία της «Ένωσης» για ένα ακόμη παιχνίδι έφεραν το ματς… Τούμπα.

Η »Ένωση» έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (33-46), ενώ έμοιαζαν να διατηρούν απόσταση σχετικής ασφάλειας φτάνοντας στο +16 (40-56) με το πρώτο καλάθι του Μαυροκεφαλίδη στο ματς. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα «δαιμονισμένο» δίλεπτο, προκειμένου με πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη να πλησιάσει στους τέσσερις (52-56) βάζοντας «φωτιά» στους περίπου 3.500 φίλους του στο κλειστό της Πυλαίας.

Η αντεπίθεση των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου συνεχίστηκε και με τρίποντο του Χάτσερ πλησίασαν στον πόντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-60). Η ΑΕΚ μέσα από την άμυνά της και σκοράροντας με το σταγονόμετρο έφτασε στους έξι (61-67), αλλά ο εφτάψυχος ΠΑΟΚ επέστρεψε και προσπέρασε με βολές του Σχορτσανίτη (70-69) 2:24 πριν το τέλος.

Παρά τις προσπάθειες του Κούπερ, ο Τσόχλας βρήκε τις επιθετικές λύσεις για τους γηπεδούχους και μετά τη χαμένη ευκαιρία του Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίσει με βολή (76-75) ο Χάτσερ με τρίποντο στα 12’’ ολοκλήρωσε την επική ανατροπή του ΠΑΟΚ (79-75).