Τέταρτη σερί ήττα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια με τον Αστέρα για τον ΠΑΟΚ (2-1) που συνεχίζει τα τρελά σκαμπανεβάσματα! Στην Τρίπολη μάλιστα έμοιαζε ιδανικός αυτόχειρας καθώς προηγήθηκε, έλεγξε το παιχνίδι και στο τέλος από τύχη γλίτωσε κι άλλο γκολ.

Το γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο 23’ ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αστέρα Τρίπολης να είναι… εξαφανισμένος μεσοεπιθετικά και τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να απειλεί κυρίως από την δεξιά πλευρά, με τον ορεξάτο Γκάρι Ροντρίγκες να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Δικέφαλος, που ήθελε να σπάσει την κακή του παράδοση στην Τρίπολη, μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα αποφασισμένος στο γήπεδο, με τον Μακ να απειλεί μόλις στο 2’, δίχως αποτέλεσμα, αφού το σουτ του πέρασε ψηλά εκτός εστίας.

Το παιχνίδι μέχρι και το δέκατο λεπτό είχε εκατέρωθεν καλό ρυθμό με τις φάσεις ωστόσο να απουσιάζουν. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο Αστέρας «βραχυκύκλωσε», με αποτέλεσμα να μην απειλήσει την εστία του Γλύκου, που είχε μέχρι τότε ένα ήσυχο μεσημέρι.

Ο ΠΑΟΚ ό,τι δημιουργούσε ήταν από την πλευρά του Γκάρι Ροντρίγκες, με τον Αφρικανό μεσοεπιθετικό να ταλαιπωρεί αρκετά τον Γιαννούλη. Μάλιστα, από τα δικά του πόδια προήλθε και η ασίστ στον Πέλκα, που με το στήθος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το ημίχρονο, όμως ο Μπαντής, είπε «όχι» στην ευκαιρία του Μακ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Μία έμπνευση της στιγμής από τον Φακούντο Μπερτόλιο ήταν αρκετή για τον Αστέρα, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 49’, με τον Αργεντίνο, να αποφεύγει έξοχα τους Τζιόλη και Βίτορ και με το εξωτερικό να πλασάρει τον ανήμπορο να αντιδράσει Γλύκο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ένα γκολ που δημιούργησε εκνευρισμό στους παίκτες του ΠΑΟΚ, που έχασαν την συγκέντρωση που είχαν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Από την άλλη, οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη, βρήκαν τη χαμένη ψυχολογία τους και μάλιστα έφτασαν κοντά στην ανατροπή, στο 65’, με τον Παπαδόπουλο, με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από γύρισμα του Λούι, να μην βρίσκει στόχο. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα ο Κροάτης τεχνικός του ΠΑΟΚ, έκανε τη δεύτερη αλλαγή του (σ.σ. ο Κλάους ήταν η πρώτη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου) και έριξε στη «μάχη» και τον Σάμπο, αλλάζοντας πτέρυγα στον Ροντρίγκες που πήγε από τα αριστερά, με τον Σλοβάκο, να καλύπτει όπως και στο παιχνίδι κυπέλλου, με τον Πανθρακικό τη δεξιά πλευρά.

Χαρακτηριστικό όλων των παραπάνω είναι πως η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ, στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφθηκε στο 72’ με το σουτ του Μακ, να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπαντή. Με την εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, εξαιτίας του ρυθμού που απέκτησε το παιχνίδι, αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Ανατροπή με Σανκαρέ…

Αυτό το πέτυχαν οι γηπεδούχοι, από στατική ωστόσο φάση με τον Καλίφα Σανκαρέ, να βγαίνει από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά να νικάει τον Γλύκο, στο 81’, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Αστέρα.

Με την κλεψύδρα του χρόνου να αδειάζει, ο ΠΑΟΚ, μη έχοντας άλλη επιλογή ρίσκαρε στην επίθεση χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, κάτι που ωστόσο είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει πολλά κενά στην άμυνα, τα οποία η Τρίπολη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί, κυρίως με την ταχύτητα των επιθετικών της, με τον Μάσα, να χάνει μοναδικές ευκαιρίες για το 3-1, αφού σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να νικήσει τον Γλύκο.