Δικό της παιχνίδι έχασε η ΑΕΚ απέναντι στη Νίζνι με 86-79 και έτσι μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση!

Δικαιολογίες πολλές! Το έγκλημα όμως ολοκληρώθηκε στο Νόβγκοροντ όπου η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Νίζνι με 86-79 για να μπει σε βαριές περιπέτειες αναφορικά με την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Eurocup.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δεν αγωνίστηκε καθόλου λόγω τραυματισμού, ωστόσο ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν εκεί για να τον αντικαταστήσει επάξια. Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση έβαλε την μπάλα στην ρακέτα με τον Μαυροειδή να κάνει πάρτι και έτσι η ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα έως και 12 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς κανέναν λόγο και εξήγηση η ΑΕΚ δεν πέρασε την μπάλα στην ρακέτα. Σκόραρε με τα… χίλια ζόρια και έτσι ολοκλήρωσε την απίστευτη αυτοκτονία της για να ηττηθεί από τη Νίζνι.

Για ακόμα μία φορά ο Ντράγκαν Σάκοτα έχει πολλές ευθύνες για την ήττα. Η διαφορά από τους 12 πόντους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μειώνονταν με… αμείωτο ρυθμό και ο Σάκοτα δεν πήρε κανένα τάιμ – άουτ. Κάτι που έκανε αφού η Νίζνι πέρασε με τέσσερις πόντους και όλα είχαν χαθεί ουσιαστικά.

Πλέον το παιχνίδι με την Χάποελ Ιερουσαλήμ είναι must win καθώς σε άλλη περίπτωση η ΑΕΚ θα θέλει μόνο τη νίκη απέναντι στην Νέπτουνας στην τελευταία αγωνιστική και συνδυασμό αποτελεσμάτων.