Οι «Πάνθηρες» δάγκωναν στο «Καραϊσκάκης» και ο Πανιώνιος κέρδισε  τον Ολυμπιακό με 1-0  και τον πλησίασε στους 7 βαθμούς.

Ποιος θα το πίστευε έπειτα από 22 αγωνιστικές πως ο Πανιώνιος όχι μόνο θα ήταν δεύτερος στη βαθμολογία, αλλά στο… ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό θα τον νικούσε μέσα στο Φάληρο.

Ο «Ιστορικός» νίκησε τους «ερυθρόλευκους» εκτός έδρας ύστερα από 36 χρόνια και πιστοποίησε την τρελή φετινή πορεία του χάρη στο τέρμα του Μασούρα πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα.

Για τον Πανιώνιο, που εμφανίστηκε με αρκετές απουσίες στο «Γ. Καραϊσκάκης», αυτή η νίκη ήταν η τέταρτη σερί και μάλιστα με μηδέν παθητικό.

Ο Ολυμπιακός, που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του έπειτα από το ντέρμπι με την ΑΕΚ, παρουσιάστηκε σε μέτρια κατάσταση και δικαιολογημένα αποδοκιμάστηκε τόσο στο ημίχρονο όσο και στο τέλος του αγώνα.