Μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ με 3-1 στο Στανφορντ Μπριτζ, με ανατροπή μάλιστα απέναντι σε μία απογοητευτική για μία ακόμα φορά Τσέλσι.

Το 2013 τον πέταξε έξω απ’ τον τελικό του Champions League. Σήμερα είναι πολύ πιθανό να τον… απέλυσε! Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ σάρωσε την Τσέλσι (3-1).

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, και ευτύχησε να ανοίξει από νωρίς το σκορ με τον Ραμίρες ο οποίος με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι «τίναξε» τα δίχτυα του Μινιολέ, έπειτα από φαρμακερή σέντρα του Αθπιλικουέτα.

Από το γκολ κι έπειτα η Λίβερπουλ κέρδισε το κέντρο και την κατοχή μπάλας, ωστόσο αυτό φαίνεται ήταν κόλπο του Μουρίνιο, ο οποίος είδε πως η Λίβερπουλ είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, πόσο μάλλον στην τελική προσπάθεια, έδωσε χώρο στον αντίπαλο ο οποίος δεν μπορούσε να απειλήσει.

Πέραν κάποιων ακίνδυνων σουτ του Λαλλάνα, το παιχνίδι έτεινε να μείνει στο 1-0 για το πρώτο ημίχρονο. Ο Κοουτίνιο όμως είχε άλλη άποψη. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Βραζιλιάνος, που μέχρι τότε έδειχνε εκτός παιχνιδιού, «χόρεψε» τον Τέρι έξω από την περιοχή, και με ωραίο αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λίβερπουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, με τη Λίβερπουλ να έχει σταθερά την κατοχή χωρίς να γίνεται κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες. Η καλύτερη φάση καταγράφτηκε στο 72’ με τον Όσκαρ να προσπαθεί να κρεμάσει από μακριά τον Μινιολέ, ωστόσο ο Βέλγος πορτιέρο έδιωξε τη μπάλα κόρνερ. Τα πάντα κυλούσαν ομαλά μέχρι 74ο λεπτό.

Τότε ο Κοουτίνιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς, γράφοντας το 2-1, ενώ ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Μπεντέκε έγραψε με σουτ μέσα από την περιοχή το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Κλοπ ως προπονητής της Λίβερπουλ.

<script src=»//cdn.playwire.com/bolt/js/zeus/embed.js» data-config=»//config.playwire.com/16240/videos/v2/4236643/zeus.json» data-width=»100%» data-height=»100%» type=»text/javascript» charset=»utf-8″></script>