Το Κλίβελαντ στο τελείωμα της κανονικής περιόδου συνεχίζει να προβληματίζει και χωρίς τον ηγέτη του Λεμπρόν Τζέιμς, που ξεκουράστηκε, το πρόβλημά του είναι καταφανέστατο. Αν και προηγήθηκε με 19 ολόκληρους πόντους διαφορά και μάλιστα στην έδρα του απέναντι στο Χιούστον, έχασε τελικά με 106-100.

Κυριότερος υπεύθυνος για αυτό δεν ήταν άλλος από τον James Harden, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 35-16 για τους Ρόκετς. Πήρε σημαντικές βοήθειες και από τον Michael Beasley, 17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, τον Trevor Ariza, 15 πόντοι, αλλά και ένα μεγάλο τρίποντο λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά και από τον Dwight Howard, 11 πόντοι, 11 ριμπάουντ, ο οποίος ήταν τραγικότατος ξανά στις βολές με 7/22, αλλά στην άμυνα ήταν κέρβερος από την αρχή μέχρι το τέλος.

Όσο για τους Καβαλίερς; Τελείως εκτός τόπου και χρόνου στο β΄ ημίχρονο, με τον Kyrie Irving να τελειώνει μεν τον αγώνα με 31 πόντους και 8 ασίστ, αλλά έχοντας τόση ώρα την μπάλα στα χέρια του εξαφάνισε τους ίδιους τους συμπαίκτες του. Όχι βέβαια πως βρέθηκε κανείς άλλος σε σπουδαία βραδιά, αφού δεύτερος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Tristan Thompson με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, την ίδια στιγμή που ο Kevin Love ήταν κάκιστος με 13 πόντους, με 5/14 σουτ και 11 ριμπάουντ.