Ο Παναθηναϊκός κέρδισε, με ένα εκπληκτικό του Διαμαντίδη στα τελευταία λεπτά, 84-79 τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο «καυτό» ΟΑΚΑ και φλέρταρε στα τελευταία δευτερόλεπτα με το να καλύψει και τη διαφορά της ήττας με 9 πόντους στο παιχνίδι του α΄ γύρου στη Ρωσία με 76-67.

Toυ Βαγγέλη Σπυράκη

Ήταν ντέρμπι, αρχής εξαρχής. Όμως η Λοκομοτίβ υποκλίθηκε στο μεγαλείο του «Εξάστερου» και το μεγάλο Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού (15 π., 5 ασ.) ανέτρεψε την κατάσταση και ήταν αυτός που… πήρε από το χεράκι τους «πράσινους», οι οποίοι αν και ήταν πίσω στο σκορ ώς το 36’, στο φινάλε έκαναν σπριντ νίκης και με επικό σερί 10-0 έφτασαν στην πρώτη φετινή νίκη επί της ομάδας του Μπαρτζώκα, παίρνοντας ρεβάνς για το 0/3, χάνοντας για ένα σουτ και το ολόχρυσο +10 που θα τον έκανε φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας!

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γκιστ (16 π.) και Ουίλιαμς (16 π.) που ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες στο παιχνίδι. Αυτοί έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος και έκαναν τον Μπαρτζώκα να παθαίνει το γνωστό «black out» στα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Αγωνιστικά, τα λάθη και η νευρικότητα βγήκαν στην επιφάνεια στο ξεκίνημα, με τον Ράντολφ να δίνει στη Λοκομοτίβ το 8-11 (6’), την ώρα που οι γηπεδούχοι σκόραραν αποκλειστικά από το ζωγραφιστό και δη από τρεις «copy paste» φάσεις από ασίστ του Καλάθη και κάρφωμα του Γκιστ. Τα λάθη δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να βρει επιθετικό ρυθμό (6 στην πρώτη περίοδο), παρ’ όλα αυτά ο Ουίλιαμς ισοφάρισε (19-19, 10’). Η Λοκομοτίβ κράτησε τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς μετά το 21-21 (11’) είχε το πάνω χέρι ώς την ανάπαυλα. Κι αυτό γιατί πέραν του Ράντολφ, ο Τζάνινγκ… ζεστάθηκε και με δέκα δικούς του πόντους οδήγησε την ομάδα του Μπαρτζώκα με λύσεις από το τρίποντο. Το περιφερειακό σουτ έλειπε από τους «πράσινους», που έκαναν εύκολα λάθη και από το 30-32 του Ραντούλιτσα (15’), βρέθηκαν πίσω και με 7 (34-41, 19’) και με 36-41 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός με πέντε σερί πόντους του Καλάθη μείωσε στο καλάθι στις αρχές της τρίτης περιόδου (43-45, 23’), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων τους έδωσαν δεύτερες επιθέσεις που αξιοποίησαν για να επαναφέρουν το +7 (45-52, 25’). Εκεί… μπήκε στο παιχνίδι ο Διαμαντίδης, ο οποίος με τρίποντο, κλέψιμο και λέι απ έβαλε «φωτιά» στο ΟΑΚΑ (50-52)! Ο Ντιλέινι ήταν αυτός που διατήρησε το προβάδισμα της Λοκομοτίβ (54-60, 29’), με βοήθεια από τους διαιτητές (φάουλ του Διαμαντίδη σε τρίποντο, τεχνική ποινή στον πάγκο για διαμαρτυρία). Παρά και το τρίποντο του Τζάνινγκ (57-63) ο Διαμαντίδης με γκολ-φάουλ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 60-63.

Ο Χάντερ μάλιστα ολοκλήρωσε σερί 7-0 για το 64-63 (31’) και το πρώτο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, αλλά η «Λόκο» απάντησε με δύο τρίποντα του Ντρέιπερ και δικό της 8-0 για το 64-71 (33’)! Οι «πράσινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και από το 67-74 (34’) με 7-0 μέσα σ΄ ένα δίλεπτο ισοφάρισαν (74-74) με τον Καλάθη! Ο Σίνγκλετον απάντησε για το 74-77 (36:25’), αλλά οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί! Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα και τον Διαμαντίδη μπροστάρη, έτρεξαν απίθανο σερί 10-0 για το 84-77, 15’’ πριν από το τέλος! Μάλιστα, είχαν και την ευκαιρία να πάρουν και το χρυσό +10, αλλά το τρίποντο του αρχηγού βρήκε σίδερο, με το τελικό 84-79 να δίνει μια μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έστω κι αν δεν πήρε τη διαφορά, έκανε το μεγαλύτερο βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ!