Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να νικήσει στο γήπεδό του μένοντας στο 0-0 με τον Παναιτωλικό, ενώ με νίκες προχώρησαν η Ξάνθη 2-0 το Πανιώνιο και ο Πλατανιάς που επιβλήθηκε με 2-1του Λεβαδειακού.

Αυτός ο ΠΑΟΚ δεν παλεύεται!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν αποκαρδιωτικός και βάσει της εικόνας που είχε ο αγώνας θα μπορούσε να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά δεν θα ήταν έκπληξη αν έχανε το παιχνίδι.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στην Τούμπα με στόχο να προστατέψουν την εστία τους -έχουν την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα- και να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί, εφόσον ο Πάουλο στις καθυστερήσεις πλάσαρε τον Γλύκο όταν βρέθηκε μόνος απέναντί του.

Άνετα η Ξάνθη…

Πιο εύκολα απ’ ότι θα μπορούσε να φανταστεί και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της, η Ξάνθη νίκησε τον Πανιώνιο με 2-0 και συμπλήρωσε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα.

Οι Θρακιώτες άνοιξαν το σκορ στο 20′ όταν μετά από καταπληκτική μπαλιά του Έλτον που βρήκε τον Νιέτο σε θέση μέσα αριστερά, αυτός κοντρόλαρε και έκανε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό για να ανοίξει το σκορ. Στο
44′ η Ξάνθη κλείδωσε τη νίκη όταν ο Ντιμιτρόφ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ράνος βρήκε τη μπάλα στην κίνηση και την έστειλε στα δίχτυα χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Πλατανιάς ξεπέρασε…τον σκόπελο του Λεβαδειακού

Οι Κρητικοί θέλοντας να συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους Βοιωτούς. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη με 2-1 χάρη στα γκολ των Ράμος και Γιακουμάκη. Ο Λεβαδειακός μείωσε στη δεύτερη μόλις επίθεσή του στο παιχνίδι με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 86′.