Του Βασίλη Διαμαντάκη

Τι και αν έμειναν πίσω με 17 ολόκληρους πόντους διαφορά; Πρωταθλητές είναι αυτοί και το αποδεικνύουν άλλη μια φορά, χωρίς μάλιστα τον απόλυτο ηγέτη τους Στέφεν Κάρι εδώ και σχεδόν δύο εβδομάδες. Σε ένα φανταστικό παιχνίδι κατάφεραν να το γυρίσουν και επικράτησαν απέναντι στο ανταγωνιστικότατο Πόρτλαντ με 110-99, κάνοντας το 2-0 στη σειρά μεταξύ τους.

Το Γκόλντεν Στέιτ δεν έπαιξε καθόλου καλό μπάσκετ. Τους αρκούν όμως μερικά λεπτά σε κάθε αγώνα προκειμένου να πάρουν φωτιά και να διαλύσουν τον οποιονδήποτε αντίπαλό τους. Και αυτό έφτανε και περίσσευε κόντρα στο άπειρο από καταστάσεις πλέι οφ Πόρτλαντ, με τους Πολεμιστές να επικρατούν στην τέταρτη περίοδο τελικά.

Οι Klay Thompson -με 27 πόντους- και Draymond Green -που άγγιξε το triple-double έχοντας 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ- ήταν οι ηγέτες της ανατροπής των Γουόριορς. Ο Andre Iguodala με 15 πόντους 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Shaun Livingston με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Harrison Barnes με 13 πόντους, αλλά και ο Festus Ezeli με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ έδωσαν τρομερές λύσεις στην τέταρτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση.

Όσο για τους Μπλέιζερς, πήγε τελείως στράφι η τρομερή εμφάνιση ειδικά στην τρίτη περίοδο, όπου είχε πάρει φωτιά, του Damian Lillard με 25 πόντους, 6/11 τρίποντα και 5 ασίστ, η εξαιρετική παρουσία του C.J McCollum με 22 πόντους και η μεστή παρουσία των Al-Farouq Aminu με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και Gerald Henderson με 12 πόντους. Το Πόρτλαντ μπήκε σαν ταύρος εν υαλοπωλείω στο παρκέ, ξεφεύγοντας πολύ γρήγορα με 12-3 και 19-5, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου το βρήκε μπροστά με 34-21. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μάλιστα, η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους, 45-28. Τότε ωστόσο ήρθε η πρώτη αντίδραση των Γουόριορς οι οποίοι κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σε 47-42, με το Πόρτλαντ να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 59-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν καθόλου τα πράγματα. Και κύριος υπεύθυνος για αυτό ήταν ο Lillard, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, βοηθώντας τους Μπλέιζερς να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας και να πάνε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 87-76. Τότε όμως ήταν που θα ερχόταν η αντίδραση των Γουόριορς.

Με την άμυνα της ομάδας να σφίγγει τελείως, το Γκόλντεν Στέιτ κατάφερε χάρη σε ένα γρήγορο σερί 9-0 να μετατρέψει το 91-82 εναντίον του σε 91-91, ενώ αμέσως μετά πήρε και το πρώτο του προβάδισμα με 94-93 χάρη στο τρίποντο του Thompson. Το Πόρτλαντ απάντησε άμεσα για το 95-94, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία του αντίδραση στο ματς, αφού αμέσως μετά οι Γουόριορς έτρεξαν ένα σερί 10-0, ξέφυγαν με 104-95 και καθάρισαν το παιχνίδι φτάνοντας στο τελικό 110-99.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/TrcBP6npI1I» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>