Του Βασίλη Διαμαντάκη

Η Σάρλοτ ήταν αυτή που έκανε την ανατροπή της χρονιάς στο φετινό πρωτάθλημα και αυτό γιατί ενώ ήταν πίσω μέχρι και 23 πόντους μέχρι και τις αρχές της τρίτης περιόδου, κατάφερε να γυρίσει ολοκληρωτικά το παιχνίδι επικρατώντας μέσα στην έδρα της με 91-88 τελικά του Σαν Αντόνιο.

Η πρώτη περίοδος του αγώνα των Χόρνετς με τους Σπερς στην Σάρλοτ είχε μόλις ολοκληρωθεί, με τα Σπιρούνια να προηγούνται με 28-7 και τους γηπεδούχους να έχουν μόλις καταφέρει να έχουν το χειρότερο δωδεκάλεπτο στο ΝΒΑ φέτος. Στη δεύτερη περίοδο, οι Σπερς κατάφεραν χάρη σε καλάθι του David West να ανεβάσουν την διαφορά στους 23 πόντους 30-7.

Με μπροστάρη τον απίστευτο Jeremy Lin με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ και ακόλουθους τους Courtney Lee 17 πόντοι και Nicolas Batum 15 πόντοι οι Hornets σιγά σιγά επέστρεψαν στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μάλιστα χάρη σε δύο σερί τρίποντα του Lin να περάσουν μπροστά στο σκορ με 75-74 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Με τον Lin να σημειώνει 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο η Charlotte κατάφερε τελικά να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 91-88, αφού στο φινάλε του αγώνα το Σαν Αντόνιο έχασε δύο ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με τους Patty Mills και Danny Green να αστοχούν αμφότεροι σε προσπάθειες για τρίποντο.

Το Σαν Αντόνιο πληρώνει μεταξύ άλλων το γεγονός ότι είχε αρκετούς παίκτες σε μια μέτρια βραδιά όπως ο Tony Parker 19 πόντοι, ο LaMarcus Aldridge 18 πόντοι, 12 ριμπάουντ ο Tim Duncan 16 πόντοι, 10 ριμπάουντ και ο Kawhi Leonard 15 πόντοι.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/mjLsXlIG7g4″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>