Του Βασίλη Διαμαντάκη

Από το 2014 έκαναν μακράν το χειρότερο παιχνίδι τους ιστορικά. Υπέστησαν την βαρύτερη ήττα τους στα πλέι-οφ με 28 ολόκληρους πόντους διαφορά! Οι Θάντερ ήταν από το υπερπέραν μέσα στην έδρα τους συντρίβοντας χωρίς έλεος τους πρωταθλητές Γουόριορς με 133-105 στον τρίτο αγώνα κάνοντας το 2-1 υπέρ τους στην μεταξύ τους σειρά.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Kevin Durant με 33 πόντους με 10/15 σουτ, 12/12 βολές και 8 ριμπάουντ, ο Russell Westbrook άγγιξε ακόμα ένα triple-double, με 30 πόντους με 10/19 σουτ, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ, οSerge Ibaka με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, οι Dion Waiters και Andre Roberson από 13 πόντους και ο Enes Kanter 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οσο για τους Γουόριορς; Οι Stephen Curry με 24 πόντους και Klay Thompson 18 πόντοι ήταν οι μοναδικοί παίκτες της ομάδας με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Draymond Green ειχε 6 πόντους με 1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό στο ξεκίνημά του, με τους Θάντερ να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ και να ξεφεύγουν με 28-15. Οι Γουόριορς κατάφεραν να μειώσουν σε 34-28 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ισοφάρισαν σε 40-40. Τότε ήταν που θα ξεκινούσε το διαπλανητικό σόου των Θάντερ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν τεράστιο βαρέλι, με το Γκόλντεν Στέιτ να δείχνει τελείως ανήμπορο να ακολουθήσει. Αποτέλεσμα; Να κλείσει η Οκλαχόμα το πρώτο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 32-7 και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με το εκρηκτικού 72-47.

Οι Θάντερ σημείωσαν άλλους 45 πόντους στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά, η οποία έφτασε στην μέγιστη τιμή της ακόμα και τους 41 πόντους 113-72, με την παρέα των Durant και Westbrook να κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν οι δυο τους. Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με την Oκλαχόμα να φτάνει στο αυτοκρατορικό 133-105 απέναντι στους πρωταθλητές! Βάζοντας με την πλάτη στον τοίχο χωρίς άλλα περιθώρια πια τον Curry και την παρέα του για τον τέταρτο αγώνα στην έδρα των Θάντερ ξανά.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/uVRRwzZbO2g» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>