Η εθνική πόλο γυναικών ηττήθηκε απ΄τη Ρωσία (9-7)) στον πρώτο αγώνα του ομίλου.

Η ελληνική άμυνα πληγώθηκε απ΄τις αντεπιθέσεις της Ρωσίας και βρέθηκε τρεις φορές να χάνει με 3 γκολ διαφορά. Η Β. Διαμαντοπούλου πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Με την έναρξη όμως του 2ου οκταλέπτου η Ρωσία είχε ήδη βρεθεί να προηγείται με 4-1. Με δυο γκολ της Ξενάκη και ένα της Ε. Πλευρίτου η Ελλάδα μείωσε σε 4-3 και 5-4 πρίν γράψει η Τιμοφέεβα το 6-4 του ημιχρόνου.

Η Ρωσία ξέφυγε και πάλι με 8-5 την ώρα που η Ελλάδα έσπαγε τα δοκάρια. Η αρχηγός Ασημάκη πέτυχε δυο δύσκολα τέρματα λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου για το 8-7. Η ισοφάριση όμως δεν ήρθε ποτέ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ελλάδα δεν πέτυχε κανένα γκολ και το τελικό 9-7 το έγραψε η Σιμάνοβιτς στην αρχή της περιόδου. Σπουδαία εμφάνιση της τερματοφύλακα Κάρναουκ που στέρησε πολλές φορές την ισοφάριση στην Ελλάδα. Έπιασε και πέναλτι της Τσουκαλά στο 2-1. Ο επόμενος αγώνας είναι αύριο με το Καζακστάν.

Δεν αποκλείεται να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στο τέλος και οι τρεις πρώτες θέσεις να κριθούν απ΄τη διαφορά τερμάτων. Οι τέσσερεις πρώτοι των ομίλων θα παίξουν απευθείας στα προημιτελικά. Οι οκτώ δεύτεροι και τρίτοι θα παίξουν για να συμπληρώσουν την οκτάδα.

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 2-3, 1-0

Ρωσία: (Αλεξάντερ Γκαϊντούκοφ): Βελκογκλιάντοβα, Βακίτοβα, Προκοφίεβα, Καρίμοβα 3, Μπορίσοβα 1, Γκορμπούνοβα, Σερζάντοβα, Σιμάνοβιτς 3 Τιμοφέεβα 1, Τολκούνοβα, Ιβάνοβα 1, Ριζκόβα, Καρνάουκ.

Ελλάδα: (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β. 2, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Χυδηριώτη, Κώτσια, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 2, Διαμαντοπούλου Χ.