Χρειάστηκε να περάσουν 14 παιχνίδια για να παίξει… σαν πρωταθλήτρια η Λέστερ. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έκανε… πλάκα στη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα και με 3 γκολ στα πρώτα 20 λεπτά κι άλλο ένα στην επανάληψη επιβλήθηκε με 4-2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Έτσι έπειτα από περίπου 50 ημέρες και συγκεκριμένα από τις 22/10, όταν είχε επικρατήσει με 3-1 της Κρίσταλ Πάλας, και ύστερα από 5 αγωνιστικές χωρίς νίκη (3 ήττες, 2 ισοπαλίες), αλλά και το «βαρύ» 0-5 από την Πόρτο στο φινάλε των ομίλων του Champions League, οι «αλεπούδες» επέστρεψαν στα «τρίποντα» και στις εμφανίσεις που είχαν συνηθίσει τον κόσμο τους στη διάρκεια της περασμένης σεζόν, έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος πέτυχε τα 3 από τα 4 τέρματα της Λέστερ.

Μπορεί και πέρσι να έκανε τρομερά πράγματα, αλλά χατ-τρικ δεν έκανε ο Τζέιμι Βάρντι και αυτό ήταν το πρώτο του με τη φανέλα της Λέστερ! Τελευταία φορά είχε πετύχει 3 γκολ με τη Φλίτγουτ Τάουν στις 21 Φεβρουαρίου 2012, σε ματς της 5ης κατηγορίας της Αγγλίας!

Ο διεθνής Άγγλος επιθετικός έφτασε τα 5 γκολ στη φετινή Premier League, καθώς είχε σκοράρει κόντρα στη Σουόνσι στις 27 Αυγούστου και κόντρα στη Λίβερπουλ στις 10 Σεπτεμβρίου. Δηλαδή σκόραρε στο πρωτάθλημα έπειτα από τρεις μήνες ακριβώς!

Άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, το 2-0 έκανε ο Άσλεϊ Κινγκ στο 5′ (και τα δύο από ασίστ του Σλιμανί), ενώ στο 20′ έκανε το 3-0 ο Βάρντι και συμπληρώνοντας το χατ-τρικ του έκανε το 4-0 στο 78′.

Η εικόνα άλλαξε λίγο στο τέλος και απλά το ματς δεν μπορεί τόσο εύκολα να χαρακτηριστεί… διασυρμός της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα από αυτή του Κλαούντιο Ρανιέρι, καθώς μείωσαν στο 82′ ο Κολάροβ και στο 90′ ο Νολίτο.

<script src=»//cdn.playwire.com/bolt/js/zeus/embed.js» data-config=»//config.playwire.com/21772/videos/v2/5254458/zeus.json» data-width=»100%» data-height=»100%» type=»text/javascript» charset=»utf-8″></script>