Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με σκορ 5-0 τη Σεβίλλη και στέφθηκε κυπελλούχος Ισπανίας για 30ή φορά στην ιστορία της. Πρώτος τίτλος για Βαλβέρδε με τους «μπλαουγκράνα».

Ο Αντρές Ινιέστα είπε “αντίο” στη Μαδρίτη (σ.σ θα αποχωρήσει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το καλοκαίρι έπειτα από 16χρόνια στη Μπαρτσελόνα), τα “βαριά πυροβολικά” σκόραραν όλα, και με αυτές τις συνθήκες, η Μπαρτσελόνα στέφθηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά κυπελλούχος Ισπανίας, επικρατώντας με 5-0 στο “Μετροπολιτάνο”.

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν εντελώς ακίνδυνοι, έδωσαν χώρους στους παίκτες του Βαλβέρδε και αυτοί το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Πλέον η Μπαρτσελόνα φλερτάρει με το νταμπλ με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο της και θα διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τον οδυνηρό αποκλεισμό της από την Ρόμα στα προημιτελικά του Champions League.

Σε ό,τι αφορά το ματς, Μέσι και Σουάρες έκαναν πλάκα στην αντίπαλη άμυνα σε ένα εφιαλτικό 45λεπτο για τη Σεβίλλη με δύο και ένα γκολ, αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα δεν άλλαξε. Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε και πάλι και έφτασε στο 4-0 με τον Ινιέστα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 69ο λεπτό ο Κουτίνιο, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έπειτα από χέρι του Λενγκλέ, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.