Η Ρεάλ έριξε τέσσερα στη Θέλτα και θέλει ακόμα ένα βαθμό για το πρωτάθλημα
Επιτέλους έγινε το περίφημο παιχνίδι που είχε αναβληθεί πριν απο 3 μήνες και βάλε. Στη δύσκολη έδρα του Βίγκο η Ρεάλ ζορίστικε, όμως επικράτησε ευκολότερα απο ότι φάνηκε στην αρχή με την εικόνα του 1ου μέρους. Στο 10′ με στρώσιμο του Ίσκο, ο Ρονάλντο με φοβερό αριστερό σούτ έβαλε τη Ρεάλ μπροστά. Σε όλο το υπόλοιπο ημίχρονο η Θέλτα πάλεψε σκληρά αλλά έχασε τις ευκαιρίες.
Στην επανάληψη λοιπόν η εικόνα αντιστράφηκε. Η Ρεάλ πολύ ανώτερη πέτυχε το 0-2 στο 48′ με την ίδια συνταγή. Ασίστ ο Ίσκο, γκολ ο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος έφτασε τα 368 τέρματα σε πρωτάθλημα Αγγλίας και Ισπανίας. Έγινε ο 1ος σκόρερ στην ιστορία των 5 καλύτερων πρωταθλημάτων ξεπερνώντας το Τζίμι Γκρίβς και το Γκέρντ Μίλερ. Στο 62′ ο Ράμος έκανε πέναλτι στον Άσπας. Όμως ο διαιτητής Μουνουέρα έκανε μεγάλο λάθος και έδωσε κάρτα για θέατρο. Ήταν η 2η για τον Άσπας που αποβλήθηκε.