Tο Mιλγουόκι κατάφερε να επιβληθεί με άνεση 112-101 των Κλίπερς και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ, αφού πλέον με ρεκόρ 27-33 απέχει μόλις 1 παιχνίδι από τους όγδοους Πίστονς στην περιφέρειά του.

Ηγέτης των Μπακς για ακόμα ένα βράδυ ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε τη βραδιά με 24 πόντους, με 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 40 λεπτά αγώνα. Από κοντά ο Γκρεγκ Mονρόε με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Kρις Mίντλετον με 19 πόντους και ο Mάθιου Ντελαβεντόβα με 15 πόντους και 8 ασίστ. Για τους Κλίπερς o Μπλέικ Γκρίφιν είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Κρις Πολ 21 πόντους και 5 ασίστ και ο Ντε Άντρε Τζόρνταν 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, μέχρι που οι Μπακς να καταφέρουν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 20-2 να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 34-19. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά ανέβηκε άμεσα πάνω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα, 45-25 και 55-32 αντίστοιχα, με το Mιλγουόκι να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με χαρακτηριστική ευκολία, με το σκορ ήδη στο 66-47.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η άμεση αντίδραση των Κλίπερς, οι οποίοι με τον απόλυτο ηγέτη τους Πολ να παίρνει φωτιά σημειώνοντας 14 πόντους -με 4 τρίποντα- σε 4 λεπτά και μειώνοντας σε 77-74, με τους Μπακς ωστόσο να κλείνουν την τρίτη περίοδο δυνατά και να ξεφεύγουν με 85-76. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά να εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους 92-76. Το παιχνίδι πια είχε πάρει το δρόμο του, με τους Κλίπερς να θέλουν αλλά να μην μπορούν με τίποτα να ξαναμπούν στο ματς και τους Μπακς να παίρνουν μια τεράστια νίκη απέναντι στους Κλίπερς με το τελικό υπέρ τους 112-101.