Το Mιλγουόκι μόλις είχε χάσει τα 13 από τα πρώτα 14 σουτ που επιχείρησε στο δεύτερο ημίχρονο. Βρισκόταν πίσω στο σκορ με 57-69, 12 πόντους διαφορά δηλαδή στο 30΄ και τα σύννεφα είχαν αρχίσει να εμφανίζονται πάλι πάνω από το BMO Harris Bradley Center.

Ήταν μέχρι να αναλάβει δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο 22άχρονος σούπερ-σταρ δεν είχε σκοπό να αφήσει την ομάδα του να χάσει για άλλη μια φορά φέτος: πέτυχε 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και οι Μπακς όχι μόνο γύρισαν εύκολα το ματς, αλλά νίκησαν και πανηγυρικά μάλιστα τους Νικς με 104-93.

Ο Greek Freak τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 11/21 σουτ, 10/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και μόνο ένα λάθος στα 41 λεπτά που αγωνίστηκε. Επιπλέον σημείωσε 9 πόντους στο επιμέρους 19-4 με το οποίο ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο τα «ελάφια» χάρη στο οποίο ανέκτησαν το προβάδισμα με 76-73 έπειτα από πολλή ώρα. Και αυτό ήταν μόνο η αρχή.

Ο Γκρεκ Mονρόε με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ έπαιξε κι αυτός μεγάλο ρόλο στην ολική επαναφορά των Μπακς, ενώ ο Kρις Μίντλετον τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 7/9 σουτ.

Ο ηγέτης, βέβαια, ήταν πάλι ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε το Mιλγουόκι να ξεφύγει ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 45΄  με 102-85 και να σημειώσει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, πλησιάζοντας πλέον στο μισό παιχνίδι το 8ο Σικάγο στην κατάταξη της ανατολικής περιφέρειας.

Στην απέναντι όχθη, η Νέα  Υόρκη έχασε για πολλοστή φορά τη φετινή χρονιά μέσα από τα χέρια της ένα παιχνίδι που έλεγχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι Ντέρικ Ρόουζ (26 πόντοι, 13/16 σουτ) και Καρμέλο Aντονι (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Knicks, χάνοντας έτσι οι Νικς για τρίτη φορά στους τελευταίους τέσσερις αγώνες τους.