Ο δεύτερος ελληνικός εμφύλιος της χρονιάς στο ΝΒΑ ανέδειξε κι αυτός νικητή πάλι τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, απέναντι στο Γιώργο Παπαγιάννη.

Ο Greek Freak έκανε τα πάντα στο γήπεδο, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του εδώ και αρκετό καιρό και βοήθησε το Μιλγουόκι να επικρατήσει χωρίς πολλά προβλήματα του Σακραμέντο με 116-98,  σκουπίζοντας παράλληλα τη σειρά στην κανονική φετινή περίοδο.

Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 22 πόντους με 9/13 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 12/22 σουτ, 7/10 ελεύθερες βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και κανένα λάθος στα 40 λεπτά που αγωνίστηκε.

Πολύ καλός ήταν ακόμα και ο Γκρεγκ Μονρόε, 15 πόντοι, 5/6 σουτ, από τη μεριά των Μπακς, οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν να ελέγξουν από νωρίς το παιχνίδι. Ένα σερί 11-0 στη δεύτερη περίοδο αποδείχθηκε αρκετό ώστε τα «ελάφια» να ξεφύγουν στο σκορ με 32-45 στο 18΄ και να μην κοιτάξουν ποτέ ξανά πίσω τους.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, 50-69, την ανέβασαν μέχρι τους 20 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (77-97_ και δεν άφησαν ποτέ τους Kινγκς να τη ρίξουν κάτω από τους 12 πόντους (91-103 στο 43΄), ολοκληρώνοντας έτσι μία από τις πιο απαιτητικές περιοδείες της χρονιάς με απολογισμό 4-2. Τέλος έφτασαν τις 10 νίκες στα τελευταία 12 παιχνίδια, παίζοντας το καλύτερό τους μπάσκετ στην κατάλληλη χρονική στιγμή.

Από τη μεριά των Kινγκς οι οποίοι γνώρισαν την 3η σερί ήττα τους, ο Bάντι Χιλντ με 21 πόντους και ο Tιρέκε Eβανς 18 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Ο 19χρονος Γιώργος Παπαγιάννης έπαιξε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι 23 λεπτά και είχε απολογισμό 4 πόντους, 2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 1 λάθος. Δεν έπαιξε για λόγους ξεκούρασης ο Κώστας Κουφός.