Στα ημιτελικά του Κυπέλλου πέρασε ο ΠΑΟΚ, που όμως αγχώθηκε αρκετά απέναντι στην Ξάνθη (0-1).

Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε το μυαλό του στο ντέρμπι που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό και δεν πλήρωσε τη χαλαρότητά του αλλά και την ήττα από τους Ακρίτες στην Τούμπα (0-1), αφού είχε προίκα από το πρώτο ματς (2-1).

Μέτριο παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με την ομάδα του Ίβιτς να έχει κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και τους παίκτες του Λουτσέσκου να θέλουν αλλά να μην μπορούν να βγάλουν μεγάλη φάση. Καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν το δοκάρι του Πέλκα στο 40’ με φοβερό ανάποδο ψαλίδι.

Καλύτερο πρόσωπο είχαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο 45άλεπτο, όμως «γέμισαν» με άγχος όταν ο Γιουνές με όμορφη εκτέλεση φάουλ έπιασε στον… ύπνο τον Γλύκο κι έκανε το 0-1 (64’). Από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν το ρυθμό του αγώνα, δεν κινδύνεψαν και πήραν το εισιτήριο, έστω και με πιο αγχωτικό τρόπο απ’ ό,τι αρχικά θα περίμεναν.