Με το τέλος του 1ου γύρου οι διάβολοι του Μουρίνιο έφτασαν πολύ κοντά στο να πετύχουν ακόμη μια νίκη σε δύσκολη έδρα. Σπατάλησαν απίστευτες ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη και τελικά ισοφαρίστηκαν στο τελευταίο λεπτό.

Ο Βάρντι στο 27′ άνοιξε το σκορ για τις αλεπούδες στην αντεπίθεση με στρώσιμο του Μαχρέζ. Ο Μάτα ισοφάρισε με γωνιακό σουτ στο 40′. Ο Ισπανός με υπέροχο απευθείας φάουλ έβαλε τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο 60′. Ο Μαγκουάιρ το τελικό 2-2 στο 95′ με κοντινή προβολή.

Οι ομάδες του Μάντσετερ απέχουν μεταξύ τους 13 βαθμούς. Η Σίτι είχε εύκολο έργο απέναντι στα κεράσια του Μπόρνμουθ. Στέρλινγκ και Αγκουέρο έκαναν μαγικά και με το 4-0 η Σίτι έφτασε τα 60 τέρματα στην premier (19 παραπάνω από Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ). Ο στόχος της Σίτι μοιάζει να είναι η κατάκτηση του τίτλου ως αήττητη, όπως η Άρσεναλ το 2004.

Η Τσέλσι παρά τις 25 τελικές δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στην Έβερτον. Παρά το 0-0 παραμένει 3η. Την Παρασκευή Άρσεναλ και Λίβερπουλ έκαναν σεμινάριο φονικής επίθεσης και ταυτόχρονα ολέθριας άμυνας. Εντυπωσιακό το 3-3 που διατήρησε την παράδοση των πολλών τερμάτων στα ματς μεταξύ των δυο τους. Έξι διαφορετική σκόρερ και 4 γκολ μέσα σε 5 λεπτά, (Κουτίνιο 26′, Σαλάχ 52′, Σάντσεζ 53′, Τζάκα 56′, Οζίλ 58′, Φιρμίνο 71′).

Η Τότεναμ πέτυχε εκτός έδρας νίκη μετά τα τέλη Σεπτέμβρη με χατ-τρικ του Κέιν 0-3 στην έδρα της Μπέρνλι. Ο Άγγλος αρχισκόρερ έφτασε τα 36 γκόλ μέσα σε ένα έτος και ισοφάρισε το ρεκόρ του Άλαν Σίρερ (1995) που αφορά στο αγγλικό πρωτάθλημα. Ετοιμάζεται να τον περάσει την Τρίτη