Ο Ολυμπιακός ξέμεινε από δυνάμεις, πληρώνοντας τις πολλές απουσίες και υπέστη την 4η ήττα του στην EuroLegue, από την Ζαλγκίρις με 74-68.

Ο Ολυμπιακός ήταν στο παιχνίδι… μέχρι το 35′, όμως δεν άντεξε ως το τέλος στο Κάουνας και έχασε από την Ζαλγκίρις με 74-68. Οι ερυθρόλευκοι ξέμειναν από ενέργεια και λύσεις στην επίθεση στην τελευταία περίοδο – κάτι λογικό δεδομένων των απουσιών που υπήρχαν – και οι γηπεδούχοι δεν είπαν όχι στην μεγάλη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε.

Με τον Γιανκούνας να δίνει το σύνθημα και του Γουάιτ να κάνει δύο καρφώματα στο τελευταίο λεπτό (πέτυχε και τους 4 πόντους του στο πιο καθοριστικό σημείο), οι Λιθουανοί μίλησαν στο πιο καθοριστικό σημείο και έκλεισαν με θρίαμβο τον πρώτο γύρο της EuroLeague, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες στην 4η τους ήττα.